Зависи ли продължителността на живота ни от това колко сме богати или бедни? Ново проучване дава отговор на този въпрос, като основната му цел е да сравни продължителността на живота на американци и европейци в зависимост от състоянието му.
Неизненадващо хората с високи доходи имат по-голяма продължителност на живота в сравнение с тези с ниски. Пропастта между двете е особено осезаема в САЩ, където богатите имат по-добър достъп до здравни услуги и качествена храна.
Американците обаче са по-заплашени от преждевременна смърт в сравнение с европейците, независимо дали говорим за бедни и богати. Проучването на е на катедрата по публично здраве на университета Браун.

Източник: iStock
В САЩ здравната грижа не е за всеки
То проследява над 73 хил. човека на възраст между 50 и 85 години в САЩ и различни части на Европа в продължение на 12 години. Сравнителните данни показват, че независимо от богатство в САЩ смъртността е по-висока от тази в Европа.
Най-богатите американци средно имат по-кратък живот от най-богатите европейци. А в някои случаи най-заможните жители на САЩ са заплашени от преждевременна смърт колкото някои на най-бедните европейци като тези Германия, Франция и Холандия.
"Данните са стряскащо напомняне, че дори най-богатите американци не са защитени от системните проблеми в САЩ, които допринасят за по-ниската продължителност на живота, като икономическо неравенство или рискови фактори като стрес, диета и проблеми с околната среда", коментира проф. Ирене Папаканилос от Браун.

Източник: iStock
Хората с по-ниски доходи в Европа живеят по-дълго от тези в САЩ
Според проучването хората в най-богатия сегмент са със смъртност, която е 40% по-ниска в сравнение с хората в най-бедния. Жителите на континентална Европа са 40% по-малко засегнати от смърт от жителите в САЩ през целия период на изследването. При хората, живеещи в южна Европа, процентът е 30% по-нисък, а при тези от Източна Европа- 13% до 20% по-нисък.
Проучването, публикувано в New England Journal of Medicine, посочва и някои от решаващите фактори за по-висока смъртност по принцип като социална несигурност, социална изолация, начин на хранене, тютюнопушене, движение, пише още на сайта на университета Браун.