Точно както едно парче деликатен десерт, който трябва да бъде охладен, за да запази перфектните си вкус и текстура, някои хранителни добавки също остават по-свежи на по-ниска температура. Освен това така са и по-ефективни.
Особено в горещо време, най-подходящият начин за съхранението на определени добавки, се оказва, че е именно в хладилника. Това е така, защото фактори като топлина, влажност и кислород могат да повлияят на ефикасността и формулировката им.
И макар че повечето добавки са издръжливи и при по-небрежно съхранение, някои от тях и особено тези, които съдържат живи микроорганизми или деликатни съставки, е по-добре да държим в хладилника. За да определим каква е необходимата температура за съхранение на хранителните добавки, които приемаме, е най-добре да прочетем указанията върху опаковката.
Ето кои обаче са петте най-често използвани добавки, които е добре да съхраняваме в хладилника.
Рибено масло
То съдържа омега-3 мастни киселини, които са склонни към окисляване, когато са изложени на топлина, светлина и въздух. Този процес на окисляване може да влоши качеството на рибеното масло, а това съответно води до неприятна миризма на застояло и вкус, както и загуба на хранителна стойност.
Източник: iStock
Съхранено на по-ниска температура обаче, маслото от предпазено от гранясване, ефикасността му е запазена, а потенциалната появя на микроби - избегната.
Пробиотици
Те съдържат живи микроорганизми, полезни за здравето на червата, но температурните колебания не им се отразяват добре, особено на lactobacillus и bifidobacterium. Когато са изложени на топлина, бактериите може и да не оцелеят, а добавката става по-малко ефективна, в някои случаи дори и безполезна.
Източник: iStock
На съхранение в хладилника можем да бъдем сигурни, че полезните бактерии в пробиотиците ни ще се запазят ефективни. Добре е обаче да внимаваме какъв точно вид пробиотици приемаме, преди да им отредим място на студено, тъй като за някои видове е достатъчно да са на стайна температура.
Течно желязо
В случай обаче, че ни е предписано течно желязо, няма място за колебание - най-добре е да го държим в хладилника. Когато са в течна форма, витамините и друг вид добавки са най-свежи и ефективни на по-ниска температура.
Източник: iStock
Охлаждането помага за забавянето на окислителните процеси, които разграждат желязото и намаляват ефективността му. Освен това, когато е на хладно, течното желязо запазва вкуса си и няма вероятност да развали и аромата си.
Ленено масло
Тъй като и то е богато на омега-3 мастни киселини, също е застрашено от гранясване, в случай че е изложено на топлина, светлина и въздух.
Източник: iStock
В хладилника обаче предотвратяваме това и лененото масло остава свежо за по-дълго. В същото време запазва вкуса си и не рискуваме да замирише на застояло.
Витамин С
Може и да ни е убягвал този факт, но витамин С всъщност е доста капризен, тъй като може лесно да се разгради на топлина, светлина и въздух. Съхранението му на хладно и тъмно обаче помага да предотвратим това.
Източник: iStock
В повечето случаи не е необходимо витамин С-то да е на охладено място, но особено в горещините или когато го съхраняваме по-дълго, е препоръчително да го държим в хладилник, пише Eating Well.