Зад сложната дума "перименопауза" се крият първите признаци, че жената се доближава до менопаузата. Често пъти този период се подценява, а някои от симптомите му остават незабелязани или създават неудобство на жените, които не са наясно какво ги причинява.
Перименопаузата (или пременопаузата) започва с промени в менструалния цикъл, който става по-нередовен и дори непредсказуем. Намалява производството на хормоните прогестерон и естроген, като драстичният спад на естрогена бележи и началото на менопаузата.
Ето пет неща, които ще ни помогнат да разберем перименопаузата по-добре.
Каква е продължителността й
Обикновено перименопаузата започва в средата на 40-те години на жената, но може да стартира и около 10 години по-рано, или по-късно. Но при жените, които живеят под голям стрес (например с натоварваща професия), които са с влошено здравословно състояния, както и при пушачките, тя идва по-рано.
Това е преходен период, който обичайно продължава между три и четири години. Според данни, публикувани в списание Menopause, колкото по-рано една жена навлезе в перименопауза, толкова по-дълго ще продължи тя. Краят й настъпва, когато са минали 12 последователни месеца без цикъл, което означава, че е настъпила менопаузата.
Източник: Femarelle
Каква е ролята на гените
Независимо дали все още сме далеч от нея, или имаме съмнение, че е започнала, правдоподобен начин да разберем каква ще е нашата перименопауза е да поговорим с майка си, баба си или по-голямата си сестра. Много често именно гените определят колко рано или късно ще започне този период от живота ни - нещо, в което близките ни роднини по женска линия могат да ни ориентират.
Кои са основните симптоми на перименопаузата
Освен промените в менструалния цикъл, някои други симптоми на наближаващата менопауза се наблюдават почти при всички жени. Горещите вълни и нощното изпотяване засягат близо 75% от дамите. Макар учените да нямат точно обяснение и за двете, внезапното усещане за загряване е особено неприятно през нощта, когато води до прекомерно изпотяване и събуждане - причината много жени в перименопаузата да чувстват и постоянна умора.
Източник: Femarelle
Вагиналната сухота е друг неприятен страничен ефект от преминаването през този период от живота на жените. За нея е виновно спадналото ниво на естрогенът, което се отразява и на сухотата на кожата. Този хормон стимулира производството на колаген и еластин, а намалените му количества в организма правят кожата по-чувствителна, суха и опъната.
Не бива да се пренебрегват и чисто емоционалните проявления на перименопаузата - внезапните промени в настроението, раздразнителност, гняв, тъга и дори депресия. При много жени всичко това се проявява под формата на болезнено чувство на скръб по отминаващите години. Затова психолозите съветват да приемаме този период като нова глава в живота си, в която да се отърсим от границите, които сами сме си поставяли, както и от чувството постоянно да се опитваме да угодим на другите. Своеобразен рестарт на всичко!
Перименопаузата е като втори пубертет. "Този преходен период е толкова красив, ако имаме нужната подкрепа в него", казва психоложката Джесика Фрухтър пред Time. Чудесен начин сами да си осигурим тази подкрепа е чрез хранителни добавки, които облекчават изброените дотук симптоми на перименопаузата. Такава е Femarelle Rejuvenate, предназначена за жени в началото на 40-те, които се сблъскват с началото на хормоналните дисбаланси. Със съставки като екстракт от ферментирала соя, ленено семе, витамин В2 и биотин, тя намалява появата на горещи вълни и нарушения в съня, облекчава сухата кожа и чувството за отпадналост. И цялостно подобрява живота ни в този период, като го прави по-пълноценен.
Източник: Femarelle
Кои са някои от изненадващите проявления на перименопаузата
Повечето жени може и да са наясно с горните симптоми, които съпровождат този период, но той може да има и някои неочаквани проявления. Болките в ставите например отново се дължат на понижените нива на естроген, заради които настъпва спад в нивата на синовиалната течност (тя, заедно със синовиалната мембрана, образуват ставната капсула). Намаленият синтез на този хормон причинява още сухота в очите, замъглено зрение, по-чести инфекции на пикочните пътища, мозъчна мъгла, отслабнала памет, неспособност за концентриране и чувство за обърканост.
Източник: Femarelle
Перименопаузата все някога ще отмине
Периодите на перименопауза и менопаузата са предизвикателство за съвременните жени. От друга страна е почти успокояващо да знаем, че преминаваме през тях при положение, че жените от преди два и повече века въобще не са достигали до възрастта, в която да изпитат симптомите им. Можем да преминем по-леко през тях, като следваме старите изпитани съвети за по-добър живот: разнообразно и балансирано хранене, намалена консумация на алкохол, редовна физическа активност и достатъчно сън. Както и прием на хранителни добавки като серията Femarelle, която подобрява качеството на живот на жените от 40+ до 60+ години с помощта на естествените си и ефективни съставки.