Едни го усещат по-осезаемо, други не чак толкова, но пътуването със самолет влияе на тялото ни, включително на хидратацията и храносмилането ни. Виновникът за чувството на умора, подуване и дехидратация, се оказват ниската влажност и промяната на налягането в кабината.
За да избегнем тези нежелани последствия е от значение какво консумираме на борда, като течностите не са изключение. Когато се поддържаме добре хидратирани с правилните напитки, е доста по-вероятно да се разминем с чувството на умора заради дехидратация. В същото време като избягваме определени видове напитки пък предотвратяваме неприятното подуване и храносмилателния дискомфорт.
Ето кои четири вида напитки да не пием на борда и с какво да ги заменим.
Алкохол
Питието по време на полет се превръща в нещо съвсем обичайно за все повече хора, но има неприятни последствия. Алкохолът може да засили чувството за умора и да доведе до дехидратация, поради диуретичния си ефект. Това означава, че тялото ни губи повече вода, което от своя страна може да усетим със замаяност и мудност.
Източник: iStock
Много по-щадящ за организма ни избор би бил напитка без алкохол. Тя може да бъде дори и импровизиран безалкохолен коктейл от газирана вода и малко плодов сок.
Кофеинови напитки
Енергийни напитки, кафе и чай може и да ни изкушат, особено ако имаме ранен полет, но кофеинът в тях също действа като диуретик и съответно води до дехидратация.
Източник: iStock
По-добрата алтернатива са билковите чайове, особено с джинджифил или мента, които подпомагат храносмилането. Те биха ни били от полза и да преборим подуване и други храносмилателни проблеми, които причиняват дискомфорт.
Газирани напитки
Споменавайки подуване, знаем, че то често е следствие от консумацията на газирани напитки. Но заради пониженото налягане в кабината на самолета, те засилват усещането за дискомфорт. Освен това, в повечето случаи са пълни със захар, която пък дестабилизира кръвната ни захар. Бързият скок може и да ни дава прилив на енергия, но е краткотраен и последван от "срив", който може да ни накара да се почувстваме още по-уморени и мудни.
Източник: iStock
Най-малко нежелани ефекти има от газираната вода, в идеалния случай без добавена захар или подсладители.
Млечни шейкове и смутита
Може и да ни се струват като добра алтернатива на храната на борда, тъй като са засищащи, но млечните шейкове и смутита са по-трудни за усвояване от организма, особено в кабината с променливо налягане, където храносмилането ни се забавя. Тъй като се правят с по-тежки съставки и имат по-високо съдържание на мазнини, тези напитки единствено допринасят за усещането за подут корем.
Източник: iStock
Най-близката до млечни шейкове и смутита алтернатива, която е по-подходяща за консумиране по време на полет, са протеиновите шейкове на растителна основа с ниско съдържание или изцяло без добавени захари, пише Eating Well.