Тежките наранявания и дори още по-сериозни състояния като инфаркти и смъртни случаи по време на турбуленция, за щастие са наистина голяма рядкост. Въпреки това обаче за всеки пътник може да бъде стряскащо да я изпита.

Кои са най-турбулентните полети в света

Кои са най-турбулентните полети в света

Два от тях са в Европа

В такъв момент на турбуленция, независимо дали е по-слаба или силна, човек инстинктивно може да се паникьоса и така неволно да допринесе преживяването да стане още по-неприятно. Затова и е важно да бъдем подготвени с няколко основни насоки.

Ето шест неща, които не бива да правим при турбуленция в самолета.

Не бива да се изправяме

Да останем седнали на седалката си е първото основно нещо, което трябва да съобразим при турбуленция, защото в изправено положение можем да паднем и да се нараним. Правилната позиция, която да заемем на седалката, е с бедра и таз подравнени с коленете, а ходилата - стъпили на земята.

Снимка 676802

Източник: iStock

Важно е да изправим добре гърба си, главата също. В случай че пък турбуленцията ни завари докато сме изправени на пътеката в самолета, веднага трябва да се върнем на мястото си и да заемем споменатата позиция.

Не бива да излизаме от тоалетната, ако сме вътре при турбуленция

Ако обаче турбуленцията се случи в момент, в който сме в тоалетната на самолета, е по-добре да останем вътре, поне докато отшуми.

Снимка 676803

Източник: iStock

Може да е изнервящо да не знаем какво се случва в кабината тогава, но отново трябва да следваме съвета да останем в неподвижна позиция. Едва когато турбуленция се успокои, можем да се върнем на мястото си и да закопчаем колана.

Не бива да разкопчаваме колана

Неслучайно стюардите и стюардесите съветват да не разкопчаваме колана си по време на турбуленция, включително и в моментите, когато знакът не свети.

Снимка 676804

Източник: iStock

Повечето от нараняванията, които са следствие от турбуленция, се получават точно защото пътникът не е бил с поставен и затегнат колан.

Не бива да отваряме багажните отделения в кабината на самолета

Малко вероятно е турбуленцията да доведе до аварийно кацане, затова и е напълно излишно да посягаме към багажа си. Отварянето на багажните отделения в кабината на самолета единствено може да доведе до падането на товар и потенциално нараняване.

Снимка 676805

Източник: iStock

Освен това при турбуленция е добре да приберем всички по-дребни предмети, които държим в ръцете си, за да не се разпилеят.

Не бива да оставяме таблата отворена

Още един пример, че не трябва да пренебрегваме насоките на стюардесите и стюардите. Те неслучайно ни молят да приберем табличката към седалката при кацане. При по-твърдо кацане можем да се ударим в нея. Същото може да се случи и по време на турбуленция.

Снимка 676806

Източник: iStock

Освен това е добре да я приберем и за да не изхвърчат предметите, които сме поставили върху нея.

5 съвета за спокоен и комфортен полет

5 съвета за спокоен и комфортен полет

Как да се погрижим за себе си докато летим

Не бива да се панкьосваме

Този съвет винаги звучи логичен и излишен за мнозина, но при турбуленция е съществено важно да запазим самообладание.

Снимка 676807

Източник: iStock

Можем да се успокоим с упражнения за дишане, а също и като си напомним, че в крайна сметка летенето със самолет остава най-безопасният начин за пътуване.