Още преди няколко години стана ясно, че трудовите условия в някои компании в Китай са меко казано безумни. И то най-вече в тези от така бързо развиващия се технологичен сектор.

Какво е 996 и защо китайците се оплакват

Какво е 996 и защо китайците се оплакват

Работната култура в Китай и експлоатацията на труд

Става дума за работната култура 996, според която се работи от девет сутринта до девет вечерта по шест дни в седмицата. И на нас може да ни се струва безумно, но още тогава основателят на Alibaba - Джак Ма, се изказа в защита на това да се работи по 72 часа на седмица.

От Bloomberg разбираме, че е имало случай дори, в който неизвестна технологична компания е карала служителите си да подписват споразумения, с които се отказват това да им се плаща допълнително за повечето часове труд.

Джак Ма

Източник: EPA/БГНЕС

Джак Ма

И съдът, разбира се, е приел тези действия за незаконосъобразни. Отново според Bloomberg, правителството на Китай е решило да отправи сериозно предупреждение към компаниите, които нарушават законите.

От Върховния съд и Министерството на човешките ресурси и социалното осигуряване са публикували обширно есе, което засяга трудовите нарушения и извънредните часове. 

В есето е обърнато внимание на 10 случая, които не са само от технологичния сектор, но в тях се нарушават трудовите закони. Служители са карани да работят допълнително или здравето им е било подлагано на риск.

Снимка 544545

Източник: iStock

Освен гореспоменатия случай, в друг служител в медийна компания е припаднал в помещенията за почивка половин час след пет следобед. По-късно е починал от сърдечна недостатъчност.

В този случай съдът се е намесил и е установил, че смъртта е свързана с работните условия. След което е постановено компанията да плати на семейството на служителя около 400 000 юана ( което са около 61 710 долара).

Наблюдава се все по-голямо недоволство в обществото от установените погрешни практики, като все по-повече хора отиват в съда, за да търсят правата си. Но това не променя факта, че хора като Джак Ма или пък Ричард Луи (JD.com) смятат, че само с много допълнителна работа от служителите компаниите могат да оцелеят в изпълнената с конкуренция индустрия.