Изкуственият интелект и машинното обучение започват да взимат участие във все повече индустрии и процеси.
Дали това ще доведе до по-добър и качествен живот за човека, е въпрос, на който ще си отговаряме в годините напред.
В краткосрочен план обаче може да станем свидетели на коренни промени в начините, по които гледаме на медицината и по които комуникираме с медицинските звена.
Източник: iStock
Огромен проблем за медицината през последната година, разбира се, е диагностицирането и лечението на коронавируса, който обхвана планетата ни и отказва да си тръгне.
Вирусът безспорно ускори развитието на дигитализацията и доведе до цял куп проучвания и иновации, които разчитат на интелигентни системи за анализа и обработката на данните на милиони заразени.
Така наскоро учени от Института на инженерите по електротехника и електроника (IEEE) са създали компютърна система, която може да диагностицира заразата с невероятна точност.
Алгоритмите й са били захранени със записи на 200 000 кашлици от напълно здрави хора и от 2500 такива на хора, заразени с COVID-19.
Източник: iStock
От IEEE съобщават, че в 98.5% от случаите програмата акуратно разпознава коронавируса, разчитайки само на звука от кашлянето на човек.
При хората без симптоми диагностиката е точна при 100% от случаите.
Намерението на създателите на приложението е да разпространят софтуера с идеята той да се ползва като средство за ранна диагностика, преди да потвърдим състоянието си с PCR тест.
Допускаме и възможността подобен софтуер да бъде свободно достъпен за всеки от нас, може би като услуга и екстра в инструментариума на Siri или Google Assistant.