Няма нищо по-ужасно от кожа с цвят на аспирин, е казала навремето легендарната Коко Шанел. Счита се, че оттогава магарът на кожата се е превърнал в мода. Повече от половин век по-късно ние продължаваме да се борим за постигането златисто-шоколадовия оттенък, понякога с почти с маниакалнен устрем и използваме за целта най-различни начини: слънчеви бани, посещения в солариум и дори специален крем за тен.
Какви са всъщност плюсовете и минусите в тези най-популярни процедури?
Крем и лосион за тен
Може да се купи във всеки магазин, като цената не е показател за крайния ефект. Резултатът се появява приблизително след 2 седмици при редовно (2 пъти дневно) използване на козметичното средство.
Плюсове:
- Това е бърз и безвреден начин за придобиване на загар.
- Използва се вместо обичайния овлажняващ крем за тяло.
- Подчертава евентуалния естествен загар.
- Относително евтино средство.
Минуси:
- Оставя следи по светлите дрехи.
- Не е подходящ за хора с хормонални и кожни заболявания.
- Цветът на тена не може да се прогнозира предварително.
- Понякога придава на кожата твърде жълт и неестествен оттенък.
- Не осигурява защита от слънцето.
- Притежава специфична, не много приятна миризма.
Air Art
Стандартна салонна процедура. Специалистът нанася с помощта на специален уред лосион, в основата на който стои пигментът на захарната тръстика. След нанасянето му действието на този пигмент веднага се проявява върху кожата, като тя получава красив бронзов оттенък. Процедурата е доста скъпа.
Плюсове:
- Напълно безопасен начин за придобиване на загар, който може да се използва и от хората, страдащи от кожни заболявания (псориазис, пигментни петна и т.н.).
- Пигментът на захарната тръстика оказва подмладяващ и стягащ ефект.
- 10-15 дни след процедурата кожата изсветлява равномерно, като по нея не остават петна.
- Не оставя петна и по дрехите.
- Преди нанасяне на лосиона се прави пилинг на кожата и тя става мека и чиста.
-
Минуси:
- Кратковременен ефект, съчетан с твърде висока цена.
- Не може да се прави в домашни условия.
- Не осигурява защита от слънцето.
Естественият загар
Коментарът е излишен. Еднакво успешно можете да се възползвате от слънцето и на Лазурния бряг, и на Карибите, и на вилата край реката или в планината. Доказано е, че морският и планинският загар се различават по оттенъка си, но все пак всичко зависи най-вече от типа кожа и от времето на пребиваване под слънчевите лъчи.
Плюсове:
- Слънцето дава най-естествения и равномерен загар.
- То увеличава общото количество белтъчини в кръвта, повишава активността на ферментите. Под тяхно влияние се укрепва имунитетът, ускорява се изработването на витамин D (особено важен за мускулите и костите) и се намаляват проявите на депресия и стрес.
Минуси:
- Увеличава риска (при прекомерно излагане) от рак на кожата и рак на гърдата.
- Предизвиква преждевременното стареене на кожата (при пребиваване на слънце повече от 30 минути дневно).
- Повишава риска от слънчев или топлинен удар.
Солариумът
Днес това е може би най-разпространеният начин за получаване на загар. Солариумите може да са хоризонтални (загарът се получава в легнало положение), вертикални и турбосолариуми (слънчевата вана се прави в седнало положение). В хоризонталните солариуми се използват лампи със средна мощност, а продължителността на сеанса е 15-20 минути. В турбосолариумите лампите са по-мощни и сеансът не превишава 12 минути.
Плюсове:
- Дава възможност за равномерен загар дори и през зимата.
- Бърз и не много скъп начин за получаване на тен.
- Не оказва разрушаващо действие върху еластичността на кожата.
Минуси:
- Има много противопоказания. Хората със сериозни сърдечно-съдови проблеми, активна форма на туберкулоза, бронхиална астма, заболявания на кръвта, повишена функция на щитовидната жлеза, злокачествени образувания, варикозно разширение на вените, остри възпалителни процеси, както и бременните жени не трябва да посещават солариум. Това се отнася и за тези, които приемат диуретични препарати, антибиотици, хормонални и психотропни препарати, повишаващи чувствителността на кожата към ултравиолетовите лъчи.
- Предизвиква ускорено стареене на кожата.
- Повишава риска от меланома - злокачествен рак на кожата. В рисковата група са хората със светъл цвят на кожата и със светли или рижава коса.
Още за ползата и вредата от загара
Източник: .NET