Може вече да се сбогуваме с лятото и всички любими летни забавления като посещенията на басейни, но има и някои, малко по-различни, които си струва да видим по всяко време на годината, защото са достатъчно впечатляваща гледка. Това са онези естествени басейни, които не са дело на човека, а на природата, която понякога е съвършен творец.
Остров Сао Мигел е най-големият от Азорския архипелаг в Атлантическия океан. А съвсем близо до бреговете му се намира едно много по-малко по размери, но и не по-малко впечатляващо островче. Неговото име е Vila Franca do Campo или просто Вила Франка. Той е част от територията на защитен природен резерват, напълно необитаем е и предлага редица прекрасни места за плуване и гмуркане от скалите.
А най-впечатляващото от тях безспорно е вероятно най-красивият естествен басейн с перфектно кръгла форма. Тази лагуна се намира на дъното на вулканичен кратер и има редица подводни пещери, също образувани от вулканична скала. Именно в резултат на подводно вулканично изригване се образува басейнът, който местните наричат Бокете.

Източник: iStock
Наистина перфектен и дело на природата
Водата се събира в кратер с диаметър 150 метра и дълбочина цели 20 метра. Край него се простира плаж, който предпазва басейна от вълните на океана. А вътре е самия воден кръг се е образувала тясна плажна ивица, което го прави още по-впечатляващ и уникален.
Тук може да не срещнем други хора, но може да видим голямо разнообразие от животински и растителни видове, както на сушата, така и във водата. Преди няколко века португалската колонизация се разпростира до Вила Франка със създаването на крепост, пристанище, лозя, океанографски пункт за наблюдение и станция за лов на делфини. След това островът става частна собственост и се използва предимно за отглеждане на лозя, пише Architectural Digest.

Източник: iStock
Водата обаче далеч не е от най-чистите
Въпреки че е необитаема и защитена територия, все пак може да получим достъп до нея, но само еднодневен. По принципно плуването в естествения басейн е разрешено, но тази година има забрана заради лошо качество на водата.
До Вила Франка се стига с ферибот от Сао Мигел като ограничението за посещение е до 400 души на ден. А освен в лагуната, задължително трябва да поплуваме и с откритите океански води, известни по целия свят с огромното си разнообразие на обитатели.