Използваме зъбите си постоянно - докато се храним, говорим и се усмихваме. Ето защо е изключително важно да ги опазим здрави. Предлагаме ви няколко факта за тях, които са малко известни, но затова пък могат да бъдат от полза за всеки във всекидневието:

1. Киселото е също толкова вредно, колкото и сладкото. Захарта не е единственият враг на нашите зъби. Киселите, с ниско pH храни като киселите сладкарски изделия, безалкохолните напитки и плодовите сокове размекват зъбите, а резултат от това е появата на ерозии на емайла и намаляването на размера на самите зъби. Проучвания доказват, че лимонената киселина е изключително вредна.

Най-лошият кошмар за детските зъби са много киселите и сладки храни, които полепват по тях. Те „стопяват" зъба подобно на парче лед, оставено на стайна температура.

Ако все пак сте решили да похапнете нещо кисело, направете го най-добре заедно с основното ядене - така ще намалите вредния ефект. Още по-добре е след това да сдъвчете дъвка, съдържаща ксилитол, защото той подпомага превенцията от кариес.

2. Емайлът е най-твърдата субстанция в човешкото тяло, но все пак е чуплив. Ледът, пуканките и пиърсингът в устата могат да отчупят част от зъб. Стоматолозите препоръчват да не консумираме пуканки и ледени продукти, особено ако чувстваме зъбите си не толкова здрави, колкото са били преди години. Твърдостта на пуканките и ледът могат да се сравнят с тази на камък и затова трябва да сме много внимателни при консумацията на тези храни.

Проучване на американско списание (American Journal of Dentistry) показва, че между 14% и 41% от хората, носещи пиърсинг, страдат от зъбни счупвания и по-голямо от нормалното износване, а като по-сериозни усложнения на тези състояния се явяват големите орални деформации и загубата на зъби.

3. Във всяка възраст може да ви липсва зъб. Въпреки че повечето хора притежават пълния набор от 32 зъба, някои са родени с липсващи. Най-често зъбите, които не поникват, са мъдреците. Друга честа липса са латералните резци, които се намират до големите предни зъби. Липсата на зъб може да се унаследи. Все пак най-честата причина за загубата на зъб са заболяванията на венците и кариесите.

4. Големите количества флуорид са вредни за зъбите. Факт е, че флуоридът е важен за поддържането на здрави зъби. Но децата до 8-годишна възраст, които приемат твърде много флуорид, могат да развият състояние, наречено флуороза. Обикновено тя започва с появата на бели петна по зъбите, които обаче по-късно стават кафеви. За съжаление флуорозните петна са „вътрешни", което означава, че избелващите процедури няма да имат желания ефект.

Многото флуорид е също причина за чупливост на зъбите. Проблемът най-често възниква при често поглъщане на паста за зъби при деца, а не е резултат от флуоридираната вода.

5. Брекетите могат да причинят кариес. Ако носите скоби или шини, мийте зъбите си с повишено внимание, защото вероятността около металните структури да се застои храна, бактерии и киселини е по-голяма, а това ще им неблагоприятен ефект върху вашите зъби.

При лоша устна хигиена около брекетите започват да се формират кариеси. Възможно е този процес да не завърши напълно, а да причини само деминерализация. Резултатът от това е бели петна по зъбите, които са предпоставка за развитието на кариес.

Още една причина да мием по-често зъбите си, ако носим скоби, е ограничаването на движенията на езика, който представлява своеобразна естествена четка. В резултат на това могат да се образуват налепи, които трудно се отстраняват.

 

здраве.bg