Едва ли всичко може да намери своето обяснение. Така е и с някои от най-разпространените схващания за това какво е полезно и какво вредно за здравето. Никой не може да каже откъде е тръгнала грешката, но подобни твърдения остават популярни с години и хората вярват в тях без да се замислят дали всъщност те имат някакво основание.

Предлагаме ви 5 от най-разпространените заблуди заедно с доказателства защо не трябва да се вярва в тях:

Заблуда №1: загрявката преди тренировка намалява риска от травми

Наистина няма доказателства в подкрепа на това схващане. Точно обратното - сътрудници от университета в Невада (САЩ) са доказали, че загряването на мускула дори в продължение на 30 секунди преди упражнението практически го отслабва. Въпреки това днес преди всяка тренировка много експерти препоръчват леко бягане в продължение на 5-10 минути.

Заблуда №2: яйцата водят до повишаване на холестерола

Това твърдение води началото си от 60-те години на миналия век, когато специалистите свързаха нивото на холестерол в кръвта с повечето сърдечни заболявания и по някаква причина една от препоръките им бе да се намали употребата на яйца. Най-новите изследвания обаче показват, че рискът от сърдечно-съдови заболявания зависи от високото съдържание на наситени мазнини в храната. В 1 яйце се съдържат само 1,6 г наситени мазнини, докато в чаша мляко с 2% масленост например - около 3 г. Така че, вместо да четете надписите върху храните за съдържанието на холестерол в тях, следете колко наситени мазнини имат.

Заблуда №3: ракът не може да се предотврати

Според най-новите данни на Националния център по здравеопазване на САЩ (National Institute of Health) над половината от всички смъртни случаи в резултат на рак са предизвикани от неблагоприятните социално-битови условия на обкръжаващата ни среда, както и от неправилния начин на живот, включително лошото хранене, вредните навици и липсата на балансиран режим.
А повечето от тези фактори могат да бъдат променени, като всеки вземе някакви мерки - да откаже цигарите, да намали алкохола, да подбира по-добре храната, да се храни редовно, като приема повече зеленчуци и плодове, по-малко наситени мазнини, да се движи повече.

Заблуда №4: след бръснете космите растат по-бързо и стават по-груби и по-тъмни

Срещу това схващане има вече редица научни доказателства. В скорошно изследване учени от университета на Индиана, САЩ са сравнили растежа на космите върху обръснати участъци с растежа им на места, където те не се бръснат. Резултатите показват, че след бръснене космите растат със съвсем същата структура и нито секунда по-бързо. Погрешното впечатление е заради факта, че те просто порастват с по-тъп връх и затова изглеждат по-дебели в сравнение с останалите. А по-тъмни ни се струват само защото още не са успели да избледнеят на слънцето.

Заблуда №5: дневно трябва да се изпиват поне 8 чаши вода

Според лекарските препоръки, за осигуряване на нормалния метаболизъм на възрастния човек дневно са необходими средно 2,5 литра вода. Но по някаква причина рядко се уточнява, че течности се съдържат и във всяка храна, която ядем и други напитки, които консумираме. Т.е. в зависимост от храненето и типа храна, тялото може да има доста по-малко нужда от отделно приета вода.

 

здраве.bg