Много преди 14 февруари бяхме залети с цветя, сърца, купидончета и какви ли още не символи на любовта, изскачащи от всеки ъгъл. Но дали сме се замисляли защо именно те са се превърнали в знаци на най-искреното и дълбоко чувство?
Най-разпространената легенда гласи, че Свети Валентин е свещеник от Рим, който омъжил тайно християнско семейство. За това свое прегрешение бил хвърлен в затвора. По ирония на съдбата, там той се влюбва в красива дама и й написва любовно писмо точно на 14 февруари, в деня на своята екзекуция.
Източник: iStock
Стрелите
Купидон е римски бог на желанието, на еротичната любов, която той успява да разпалва във всички благодарение на своите стрели. Неговата версия в гръцката митология е бог Ерос. И двамата се свързват с Празника на любовта.
Именно заради митовете, че Купидон успява да създаде непреодолимо желание между двама души, той е един от символите на любовта и до ден-днешен.
Източник: iStock
Сърцето
Безспорно сърцето е най-популярният символ на любовта. Неговата форма може да придобие всичко - от възглавница, през балон, та чак до сладки и пица. Най-специалният мускул в тялото ни винаги се е свързвал с чувствата и емоциите, които изпитваме.
Макар те реално да се генерират от съзнанието. Въпреки това, още древните египтяни смятат сърцето за най-специалния орган и го оставят в тялото на покойника при мумифициране, за разлика от останалите.
Източник: iStock
Аристотел също е вярвал, че сърцето е органът на интелекта. Не че като се влюбим, действаме много разумно. Но любовта е най-възвишеното чувство и е логично да се свързва с най-важни орган. С увеличаване на християнското влияние се затвърждава и идеята за връзка сърце-любов.
анкета
Какво е за вас 14 февруари?
Трифон Зарезан 31.2%
Свети Валентин 17.1%
Трифон Зарезан и Свети Валентин 20.5%
Обикновен ден от календара 31.2%
През XII век дори се налага традицията сърцата на покойниците да бъдат заравяни отделно от телата им, на любими за тях места. Това затвърждава връзката между органа и емоциите и чувствата в живота ни, пише Telegraph.