Ново американско проучване установява, че честата употреба на някои думи обикновено е признак, че сте подложени на стрес.
Според група експерти по речта, когато някой е стресиран, той обикновено използва повече наречия като "наистина", "така" и "много". Стресираните хора проявяват и склонност да говорят по-малко.

Източник: iStock
Изследването
Публикувано в Сборника на Националната академия на науките на САЩ, проучването изследва речта на 143 доброволци. Всеки носи записващо устройство в продължение на два дни.
Матиас Мел, психолог от университета в Аризона, изучава записите впоследствие, слушайки за всякакви повтарящи се думи и изрази. Той особено се интересува от използването на местоимения и прилагателни от доброволците.
"Сами по себе си нямат никакво значение, но местоименията и прилагателните всъщност изясняват какво наистина се случва", споделя Мел пред Nature.
Матиас Мел и екипът му анализират и нивата на психологически стрес, като изследват генната експресия в белите кръвни клетки.

Източник: iStock
Изводите
Експертите установяват, че стресираните участници в проучването са по-склонни да използват наречия, като употребяват по-рядко множествени местоимения от трето лице, като "техните" и "те".
Това може да се дължи на факта, че хората се съсредоточават върху себе си, когато се чувстват под натиск, вместо да мислят за хората около тях, предполагат изследователите.

Източник: iStock
Специалистите заключват, че речевите модели са по-добър показател за нивата на стрес, отколкото личната оценка на доброволците.
Докато са проведени много изследвания по темата за стреса, свързването му с речевите модели е относително нов подход, обяснява Дейвид Кресуел, психолог в университета Carnegie Mellon в Питсбърг, Пенсилвания.
Кресуел допълва, че проучването "дава огромно обещание" за по-задълбочено разбиране за това как психологическият натиск може да повлияе на нашето здраве, съобщава Nature.