Ново американско проучване установява, че честата употреба на някои думи обикновено е признак, че сте подложени на стрес.

Според група експерти по речта, когато някой е стресиран, той обикновено използва повече наречия като "наистина", "така" и "много". Стресираните хора проявяват и склонност да говорят по-малко.

Снимка 322701

Източник: iStock

Изследването

Публикувано в Сборника на Националната академия на науките на САЩ, проучването изследва речта на 143 доброволци. Всеки носи записващо устройство в продължение на два дни.

Матиас Мел, психолог от университета в Аризона, изучава записите впоследствие, слушайки за всякакви повтарящи се думи и изрази. Той особено се интересува от използването на местоимения и прилагателни от доброволците.

"Сами по себе си нямат никакво значение, но местоименията и прилагателните всъщност изясняват какво наистина се случва", споделя Мел пред Nature.

Матиас Мел и екипът му анализират и нивата на психологически стрес, като изследват генната експресия в белите кръвни клетки.

Снимка 322702

Източник: iStock

Изводите

Експертите установяват, че стресираните участници в проучването са по-склонни да използват наречия, като употребяват по-рядко множествени местоимения от трето лице, като "техните" и "те".

Това може да се дължи на факта, че хората се съсредоточават върху себе си, когато се чувстват под натиск, вместо да мислят за хората около тях, предполагат изследователите.

Снимка 322703

Източник: iStock

Специалистите заключват, че речевите модели са по-добър показател за нивата на стрес, отколкото личната оценка на доброволците.

Докато са проведени много изследвания по темата за стреса, свързването му с речевите модели е относително нов подход, обяснява Дейвид Кресуел, психолог в университета Carnegie Mellon в Питсбърг, Пенсилвания.

Кресуел допълва, че проучването "дава огромно обещание" за по-задълбочено разбиране за това как психологическият натиск може да повлияе на нашето здраве, съобщава Nature.