Всеки, който има куче (а и тези, които нямат), знаят каква голяма подкрепа и утеха могат да са ни животинчетата и как ни успокояват в моментите, в които не се чувстваме добре. Не едно и две изследвания вече са доказали, че домашните любимци успешно надушват кога сме под стрес заради отделянето на хормона кортизол.
Сега пък ветеринарни лекари провеждат друго изследване, публикувано наскоро в Scientific Reports, с което целят да докажат как нашето нервно напрежение се отразява не четириногите. То е първо по рода си и резултатите са повече от интересни.
С извършен експеримент с 18 кучета отново се потвърждава, че те могат да определят дали сме под стрес само по дъха ни. Затова и учените се опитват да установят дали усетеното напрежение влияе на техните възприятия и дали животните са настроени оптимистични или песимистично. Оказва се, че тези, които са подушили нечии стрес, след това са по-негативно настроени и не избират тайна кутия, в която има лакомства.
Източник: iStock
Другите кучета пък, които не са били подложени на влиянието на стреса и кортизола, са по-оптимистични и с ентусиазъм и любопитство предпочитат да видят какво има в тайната кутия, отколкото веднага да се насочат към тази, в която виждат, че има храна. Това кара ветеринарите да смятат, че има причинно-следствена връзка между нашето нервно напрежение и поведението на домашния ни любимец.
Разбира се, четириногите не са способни да назовават чувствата си, както го правим ние, но изследователите смятат, че те попиват от нашия стрес и това ги вкарва в една по-негативна фаза, в която са на по-унили, по-напрегнати и не са готови за приключения, обяснява Reader's Digest.
Има няколко лесни признака, по които да разпознаем, че кучето ни е стресирано - започва да издава странни звуци, изражението на муцуната му се променя, отбягва поглед, крие опашката между краката си, ушите му клепват. Ако забележим тези сигнали, е важно да се опитаме да успокоим четириногото, преди например да го изведем на разходка, защото това може да задълбочи още повече състоянието му.
Изследването не дава отговор колко дълго нашето куче може да остане под влиянието на стреса ни, но се доказва, че дори кратка среща с нас, когато сме под голямо напрежение, веднага дава своето отражение на поведението му. Затова, ако сме силно афектирани, по-добре първо сами да се успокоим, преди да тръгнем да търсим неговата подкрепа.