В навечерието на Великден от Асоциация "Активни потребители" провериха какво има в козунаците, които са в търговската мрежа.

Резултатите не са крайно лоши, ако се вземе предвид предишно проучване, което откри синтетични багрила в традиционния великденски хляб. Това е добрата новина. Лошата е, че в козунаците продължава да е пълно със заместители на продуктите от оригиналната рецепта, както и много консерванти и Е-та.

Традиционно, козунакът се прави от брашно, яйца, краве мляко, слънчогледово олио (маргарин/свинска мас) и мая. В зависимост от предпочитанията в козунака присъстват добавки - локум, стафиди, други плодове, ядки и др.

Козунакът е задължителен за закуската на Великден

Източник: iStock

Козунакът е задължителен за закуската на Великден

От асоциацията са изследвали 16 марки козунаци. Закупени са от различни търговски вериги и от "Женския пазар" в София. Основната информация е извлечена от етикетите на продуктите. Анализите за съдържание на синтетични жълти багрила са направени в лаборатория.

От 16-те марки козунаци при една напълно отсъства задължителната хранителна информация на етикетите, което е нарушение на националното и европейското законодателство. От асоциацията отбелязват, че този козунак е закупен от голяма търговска верига, което прави нарушението още по-сериозно.

В 11 от изследваните марки липсва изобщо краве мляко. В една от марките производителят е спестил, освен млякото, и яйцата. Естествено, на тяхно място има множество химически добавки. Всички изследвани марки може да се открият на сайта на "Активни потребители".

Снимка 348620

Източник: iStock

Масово е влагането на нетрадиционни съставки в козунаците, като сух глутен, яйчен меланж, суроватка и палмова мазнина. Очевиден е стремежът да се използват по-евтини заместители на яйцата, млякото и слънчогледовото олио, както и по-нискокачествено брашно, подобрявано с прибавяне на глутен и ензими.

Особено смущаващо е добавянето на суроватка в козунаците. Това е заместване на млякото с един по-същество отпадъчен продукт.

Във всяка една от изследваните търговски марки има по шест добавени Е-номера. Те са предимно емулгатори, ензими, антиоксиданти, консерванти, киселинни регулатори, оцветители и други.

анкета

Ще купите ли козунак от магазина за Великден?

Виж резултати

Не, ще го направим вкъщи 61.5%

Да 38.5%

За разлика от предишното изследване, което е проведено преди шест години, тази година в нито един от 16-те вида не е открита жълтата боя татразин (Е102). Това обаче не означава, че производителите са се отказали да боядисват козунаците, съобщават от "Активни потребители".

В 10 марки е вложен естествения оцветител каротин, което е по-приемливо от синтетичните бои, но показва, че за да се постигне добър търговски вид на продукта, се прибягва до използването на заместители и химикали.

Основният извод на Асоциацията е, че индустриалните козунаци са много по-евтини от домашните, а влагането на нетрадиционни съставки и химикали има за цел да намали себестойността и да удължи трайността на иначе нискокачествения продукт.