Всеки, който е имал куче, знае колко много тези животни обичат да се гушкат и да осъществяват физически контакт - не по-различно от нас, хората.

Кучетата също не спят от притеснение

Кучетата също не спят от притеснение

Още една човешка черта, която притежават

Но много стопани на кучета са изправени пред вечната дилема - да изритаме ли кучето от леглото, или да му позволим да спи с нас, както повечето кучета обожават.

Скорошно американско изследване показва, че няма абсолютно никаква вреда за съня, ако решим да споделим постелята с домашния любимец.

Снимка 349365

Източник: iStock

В проучването са участвали 40 двойки кучета и стопани, като и двете страни са били оборудвани със специално устройство, измерващо движенията по време на сън. Целта е била да се провери до колко присъствието на четириногия любимец в леглото афектира качеството на неговия и на нашия сън.

Резултатите показват, че, спейки с куче, прекарваме средно по около 81% от съня си в пълно спокойствие, като стойност от 80% се счита за здравословна и задоволителна. Кучето, от друга страна, прекарва повече от 85% в спокоен сън до стопанина си.

Вечният въпрос: кучетата или котките са по-умни

Вечният въпрос: кучетата или котките са по-умни

И нееднозначният отговор на науката

Всъщност излиза, че ефективността и качеството на съня се променят много малко, но в негативна посока, когато изгоним домашния любимец от леглото. В същото време кучетата спят малко по-добре, когато не делят постелята си с нас.

Снимка 349367

Източник: iStock

Това означава, че изборът дали да спим с куче в леглото опира най-вече до лично предпочитание - разликата за съня ни е нищожна. Близостта, която градим с животното, е най-голямата полза от подобен навик, защото същото изследване сочи, че кучетата, спящи със стопанина си, са по-привързани.

Не може да не отбележим, че проучването не прави никаква вметка за санитарната страна на подобно "партньорство", но предполагаме, че калните лапи в чаршафите също са въпрос на лично предпочитание.