Мисленето, че хлябът и пастата са най-вредните храни на света и бягането от тях като дявол от тамян вече са доста поостарели. Диетите се множат една след друга и ни предлагат консумация на различни групи хранителни вещества, в зависимост най-вече от това какъв ефект желаем да постигнем.
Но, ако продължаваме да си мислим, че нисковъглехидратният режим на хранене е чудотворен за организма, сме в грешка. Според ново изследване на учени от Харвард, проведено с 15 400, за въглехидратите важи правилото за златната среда.
Животът без тестения изделия, картофи, сладко и паста може да ни се струва по-здравословен, но трябва да се водим от идеята, че организмът ни се нуждаем от всичко, стига да е в разумни количества.
Източник: iStock
Не трябва нито да изключваме въглехидратите от менюто си, нито да прекаляваме с тях. Защото и в двете крайности резултатът е един и същ - по-малка продължителност на живота.
Затова храните, богати на въглехидрати, трябва да бъдат 50-55% от всичко, което консумираме. Хората, при които този процент е под 40 или над 70, увеличават няколко пъти риска от по-ранна смърт. Разликата е около четири години, пише Daily Mail.
В последните години все повече от модерните диети са свързани с изключване на определена група хранителни вещества, вместо с баланс между тях.
Източник: iStock
С нисковъглехидратните диети с акцент върху протеините и мазнините можем да свалим няколко килограма, но организмът ни няма да остане доволен от лишенията.
Най-голям е рискът да попаднем сред хората, които консумират прекалено малко въглехидрати, ако заменим месото със сирене. По-добре е да повишим консумацията на зеленчуци за негова сметка.
cvetelina-popova
на 20.08.2018 в 14:45:58 #1Глупости. На клетката не и трябва въглехидрат. Въглехидратите се преобразуват в глюкоза в организма, която е нужна само за работата на мозъка, който пък си я набавя сам. Така че е пълна заблуда, че въглехидратите са полезни. Марк Хаймън, Ото варбург и др. - пиша по спомен имената - имат материали, които опровергават горните твърдения.