Всеки знае, че сауната е много полезна за здравето, особено през зимните месеци. Във Финландия, откъдето идва т.нар. суха гореща баня, казват, че сауната е болницата на бедняка.

Да, сауната може да ви предпази от много заболявания, като оказва и благоприятно въздействие върху нервната, сърдечносъдовата, дихателната, ендокринната и други системи на човешкия организъм.

Според любителите на сауната тя е едно от хубавите открития на човека. Полезна е както за външния вид, така и за състоянието на организма, а и е истинско удоволствие, особено през зимата. Антистрес действието й е задължително.

Снимка 326213

Източник: iStock

Разбира се, има правила при използването на сауна, които трябва да се спазват, за да бъде процедурата ефективна и да не се превърне в риск за здравето.

Препоръчително е сауната да е с температура на въздуха от 80 до 110 градуса по Целзий. Процедурата предизвиква силно изпотяване, като за оптимален ефект трябва да се комбинира с контрастни душове. В конкретни условия може да се излезе и на въздух.

Ако за първи път влизате в сауна, трябва да стоите вътре в продължение на четири-пет минути, като постепенно удължавате престоя. Повече от 30 минути не би трябвало да я практикувате. Има и маниаци, които стоят по-дълго, но тогава е задължително качественото охлаждане в почивките и пиенето на много вода.

Ако човек е в добро здравословно състояние и няма противопоказания, може да посещава сауната всеки ден. Ако имате някакви хронични заболявания, трябва да се консултирате с лекар. Бременни жени не бива да ползват сауна, както хора с кожни раздразнения или възпаления. Трябва да внимават и хора с ниско кръвно налягане, тъй като сауната допълнително го сваля.

Да развенчаем един мит - в сауната не се отслабва. Въпреки обилното потене, сауната не топи мазнини. Ако се усещате по-леки след процедурата, то е заради загубата на течности, а не на нежеланите тлъстинки.