Тялото не е единственото, което усеща тежестта на годините и съпътстващите ги промени. Както с времето мускулите губят еластичност и сила, така остарява и мозъкът. А оттук и високата степен на важност, която има неговото стимулиране - по същия начин, по който посвещаваме няколко часа, за да тонизираме тялото и мускулите си във фитнеса.
Според експерти, физическите упражнения, когнитивната стимулация и здравословният начин на живот са трите ключови момента, които няма как да пренебрегнем, ако искаме да упражняваме мозъка.
В общество, в което стресът е враг номер едно, не е странно, че техники като йога и медитация са толкова модерни. Но какво ще стане, ако освен да се отпуснем, успеем подобрим и паметта си, като предотвратим здравни проблеми като болестта на Алцхаймер?
Това е и целта, която Фер Гонзалес - специалист по физическо възпитание в няколко спортни центъра в Мадрид, си поставя.
Източник: iStock
Тя създава метод за фитнес на мозъка - нова програма на интервални тренировки, в които редува физическата активност (мобилност, упражнения за сила и издръжливост, аеробни упражнения и т.н.) със специфично психическо стимулиране, за да работят по-добре всички наши когнитивни способности.
Личният опит на Фер Гонзалес е ключът към началото на този метод. При майка ѝ се появяват проблеми с паметта и възрастната жена е диагностицирана с болестта на Алцхаймер.
Когато на специалиста по физическо възпитание ѝ се налага да работи с когнитивните качества на майка си, тя разбира, че методологията е същата като тази, която Гонзалес използва със сина си.
Източник: iStock
Нито един от двамата (малкото момче и възрастната жена) не се занимава дълго време с конкретна задача. Именно това е и причината, която кара Фер Гонзалес да осъзнае значението на работата на интервали, за да не натоварваме мозъка и да съчетаваме неговата работа с други важни дейности, поддържащи го в добра форма.
Всяко занимание с упражнения за ума и тялото трае 60 минути, разделени на блокове от 10 минути. В това време са включени аеробна хореография, пилатес, йога, карти с памет, учене на език, изчисление на концентрацията, настолни игри (пъзели и шах) и други.
По време на упражненията се стимулира дори и обонянието - чрез аромати като розмарин, за който е доказано, че активира определени области на мозъка, тясно свързани с паметта.
Източник: iStock
Разбира се, като допълнение към умствената дейност и физическа активност се препоръчва и здравословно хранене, наблюдение на кръвното налягане, следене на телесното тегло, периодично изследване за диабет и, очаквано, адекватна почивка и намаляване на стреса, пише испанското издание Hola.