Музиката е супер. Има хора, които могат да я слушат по цял ден - докато работят, докато готвят или докато тренират. Но има и други, които са по-умерени в прекараното с любимите си парчета време.
В която и графа да попадаме, едно е сигурно - музиката ни влияе. А на първо място тя го на настроението - може както да го вдигне в небесата, така и да го срине със земята.
Източник: iStock
Освен настроението обаче, музиката може да намали и нивата на хормоните, свързани със стреса; да облекчава болка - също.
Слушането на музика влияе на емоциите - това го знае всяко хлапе, но тя определя и до каква степен ще се съсредоточим; може да бъде фактор и за паметта ни. Това твърди Ким Инес, професор по епидемиология в университета за обществено здраве на Западна Вирджиния, цитирана от Times.
Източник: iStock
Музиката обаче би могла и да не ни се отрази добре психически. Когато сме разстроени или депресирани, тя е в състояние да влоши положението - дотолкова, че да доведе до прояви на гняв и агресия.
Източник: iStock
Причината за тази нейна сила се крие в ритъма, мелодията, тембъра и в другите характеристики. А неправилният избор има способността да промени сърдечната честота и активността на невронните мрежи в мозък.
Музиката с бавно темпо е по-вероятно да ни успокои, докато (логично) тази с по-бързо - да постигне обратния ефект.