Около две трети от болните от Алцхаймер в САЩ са жени. Според доклад, изнесен в Чикаго на Международната конференция на Асоциацията по Алцхаймер, жените, които са родили три или повече деца, са с 12% по-нисък риск от развитие на деменция, в сравнение с жените, които имат само едно дете.

Също така, тези, при които менопаузата е настъпила по-рано - преди 45-тата им година, са с повишен риск от заболяването - той е с 28% по-висок, отколкото при дамите, при които събитието се е случило по-късно в живота.

Отчетен е още един фактор - по-ранното започване на менструацията е индикатор за понижен риск от деменция.

Половите хормони естроген и прогестерон при жените повишават нивата си по време на пубертета и при бременност, а спадат с настъпването на менопаузата.

Снимка 370668

Източник: iStock

Учените отдавна предполагаха, че тези хормони имат роля в развитието на Алцхаймер. Но те не са сигурни дали наличието им оказва влияние върху риска от деменция при жените или ефектът се дължи на резките промени в техните нива, които се случват при настъпване на менопаузата.

Един от начините за смекчаване на тези промени е хормонзаместителната терапия. Но приемът на естроген и прогестин крие рискове, особено ако бъде започнат по-късно, години след менопаузата. Преди десет години беше публикувано мащабно проучване, според което терапията повишава именно риска от развитие на деменция, рак на гърдата и сърдечни заболявания.

Според някои учени, терапията може да има ползотворен ефект, ако се приема само естроген и то в момента на започване на менопаузата, но темата остава противоречива.