Без вода не минава и един наш ден. А ако в по-голямата част от него сме в движение, често ни се налага да си купуваме пластмасови шишета с вода. На тях е упоменато, че са за еднократна употреба, но невинаги се придържаме към това писано правило.
Мнозина вярват, че бутилираната вода е безсмислица и че е не по-малко вредна от чешмяната. Много се изписа и за вредата на пластмасовите шишета, които отделят микрочастици и канцерогенни вещества.
Когато купуваме бутилирана вода, ние всъщност плащаме не за нея, а за шишето, етикета и цялостния производствен и транспортен процес. А пластмасовите бутилки, които изхвърляме ежедневно, са един от основните замърсители на околната среда. И са много, и се разграждат прекалено дълго. Рециклирането пък е далеч от стопроцентово.
Източник: iStock
Какво е решението
Филтрирана чешмяна вода. Всъщност, голяма част от бутилираната вода е чешмяна, преминала през специална филтрация. Подобна можем да направим и в домашни условия, без да даваме излишни пари и да замърсяване околната среда с пластмасови шишета.
По-евтино, по-лесно и по-екологично. Неслучайно на пазара постоянно се множат алтернативите за филтрация в домашни условия. Като започнем от добре познатите кани, които се появиха още преди десетина години, и стигнем до цялостни системи за дома.
Източник: iStock
Филтрацията може да се извършва по три начина - чрез физическа бариера (цедka за фини частици), чрез химични (обратна осмоза, дейонизация) или чрез биологични процеси (активен въглен).
анкета
Каква вода пиете?
Бутилирана минерална 38.1%
От чешмата 28.7%
От чешмата, но филтрирана 33.2%
Вариантите
За сума между 200 и 500 лева ще купим система за филтриране на чешмяната вода у дома, работеща на принципа на обратната осмоза и допълнителна минерализация. Малко устройство се поставя на тръбите и единственото, което трябва да правим, е да сменяме филтрите на няколко месеца.
В зависимост от цената, получаваме и различна степен на пречистване и улавяне на различен брой вещества в чешмяната вода, пише Food and Water Watch. Важно е да предлага поне три нива на филтрация.
Източник: iStock
Каните за филтриране си остават лесна и евтина алтернатива. Те изискват единствена редовна смяна на филтрите, за да имаме винаги пречистена питейна вода.
За да ни бъде същата тази вода винаги подръка, добре е да си закупим и филтриращо шише с карбонов филтър (като Only h2o). Него пълним с чешмяна вода и пием без притеснения колко вредни вещества сме погълнали. А и ще успокоим гузната си съвест, като спрем да изхвърляме безброй пластмасови шишета.
Avatarx
на 05.07.2018 в 10:19:36 #2Никаква полза от т.нар."филтри". Чешмяната вода по презумпция НЕ ТРЯБВА да съдържа вредни примеси и механични частици. За което се плаща на "Водоснабдяване" - което прецаква всички като не върши тази (ako въобще върши някаква) работа. Самите филтри бързо се превръщат в развъдник на бактерии, а среброто използвано като антибактериален компонент се отделя в филтрираната вода (при тестовете 15 мг. сребро на литър вода).
Chironka
на 05.07.2018 в 09:37:11 #1Факт. От година ползвам система за филтриране и съм мерил съдържанието на частици с уред. В пъти е по-чиста от "минералната" и "трапезната". Само две марки бутилирана съм срещал с подобни показатели. Едната също минава през подобна филтрация преди бутилиране, а другата е от Норвегия и ми идва малко скъпичка.