Понякога прекалено здравословното хранене може да има обратен ефект. Поне така се оказва, когато въпреки цялото ни старание да се храним с много плодове и зеленчуци, да намалим въглехидратите и да си правим упражненията всеки ден, се събудим с подут от газове корем. А виновниците за него са именно някои от "здравословните" ни навици. Ето 5 от тях.

Снимка 350054

Източник: iStock

Зеле, кейл и лук

Модерният в последните години кейл и малко по-обикновенито му събрата зелето и брюкселското зеле съдържат фруктани - растителни фибри, чиито молекули не могат да се абсорбират от тънките черва. Така те се озовават в края на храносмилателната система, където ферментират и предизвикват подуване, и газове. Именно фруктаните са причината да чувстваме стомашен дискомфорт и след консумация на повечето бобови култури.

Снимка 362125

Източник: iStock

Плодове след храната

Защо са полезни плодовете? Защото доставят лесни за усвояваме хранителни вещества (витамини, минерали, антиоксиданти, фибри). Когато обаче ги приемаме за десерт, те трябва "да изчакат" стомахът да обработи основното ястие, за да стигне до тях. Докато престояват, плодовете ферментират, а резултатът е газове.

Снимка 361465

Източник: iStock

Пробиотици

Те трябва да помогнат именно на подуването и болките в стомаха. Често обаче те са съставени от различни щамове полезни бактерии, някои от които може да не са съвместими с тези в храносмилателната ни система. Най-добре е да се консултираме с личния си лекар какви точно да приемаме.

Снимка 346950

Източник: iStock

Дъвки

Дъвченето на дъвка е един от най-сигурните начини да "гълтаме" въздух, който пък причинява подубавене и болка в стомашната област. Организмът ни пък прием дъвкането като сигнал, че идва храна и започва да произвежда стомашни киселини, които остават без работа и само дразнят стомаха.

Снимка 364006

Източник: iStock

Кафе

Кафето може да помага за отслабване и събуждане, но също така е с много висока киселинност, която дразни лигавицата на стомаха.