Сезонът на червеното цвекло е и този зеленчук може да се намери в изобилие на пазара. Не е скъп, а е изключително полезен. Вижте как е най-подходящо да се консумира цвеклото:

Известният диетолог д-р Емилова съветва да смесваме прясно изцеденият сок от цвекло в плодови или зеленчукови коктейли, при което ефектът се усилва допълнително от съставките на другите продукти.

В китайската традиционна медицина има понятие "магическа напитка", или "чудо напитка", наричана така заради мощното ѝ въздействие върху здравето. Тя представлява прясно изцеден сок от равни количества червено цвекло, ябълка и морков. По желание и за вкус може да се добави и малко току-що изцеден лимонов сок. Тази напитка е включвана в профилактиката и лечението на сърдечносъдови и бъбречни заболявания, дори като част от терапиите срещу рак.

Днес науката обогатява практическия опит с доказателства за укрепване на здравето и повлияването на редица патологични състояния. Освен сърцето, мозъкът, бъбреците, белият дроб, ползи от магическата напитка могат да извлекат и черният дроб, жлъчката, стомахът, червата, очите, кожата, ставите, панкреасът.

Подпомага се и имунната система - тройната комбинация има противовъзпалително действие. Същият ефект има и салата от червено цвекло, морков и ябълка. Този избор предоставя допълнително предимство, ако целта е да се приемат и всички фибри.

Когато изборът пада върху сока и препоръката е фрешът с червено цвекло да се консумира в моновариант, трябва да се очаква бурна дезинтоксикация. Тя е прекрасна за организма, но големи количества сок от червения кореноплод в началото може да предизвикат гадене, световъртеж и обща слабост. Затова винаги се започва с малка доза - например 50 мл. Или същото количество в комбинация с 250 мл сок от моркови или с по 120 мл фрешове от моркови и ябълки, като постепенно трите съставки се изравняват.

Редица научни изследвания от последните години доказаха изключително добрия ефект на червеното цвекло върху кръвоносните съдове и кръвното налягане.

Магнезият в зеленчука регулира състоянието на кръвоносните съдове и не позволява образуването на тромби. Наличният в него витамин U е много полезен за заздравяване на язви на стомаха и дуоденума. Хлорът упражнява противоалергично и прочистващо бъбреците, жлъчния мехур и лимфата действие, а сапонините намаляват т. нар. лош холестерол.

Червеното цвекло има предимство пред други зеленчуци с оптималното си съдържание на бетаин - биоактивно вещество, което подпомага усвояването на белтъчините и подобрява работата на черния дроб. За укрепването на стените на капилярите и стимулирането на образуването на червени кръвни телца допринасят флавоноидите. Но в зеленчука има и йод - помага на пациенти с понижена функция на щитовидната жлеза; цинк - удължава действието на инсулина при диабетици; добро съотношение на калций и натрий, което благоприятства разтварянето на камъните в бъбреците и жлъчката и плаките в артериите.

Изброеното не изчерпва списъка с добрините, които червеното цвекло предоставя. То подобрява паметта и съня, има добър ефект при подагра, при дисменорея, тежък климакс. Изключително полезно е за имунитета и оттам - за предпазване от рак. Най-отчетлив ефект има при тумори на дебелото черво, мозъка, белия дроб.

Освен с моркови и ябълки червеното цвекло може да се консумира и като част от фреш коктейл или салата с моркови и краставици. Може да се приготви и на пара. Любимата рецепта с цвекло на д-р Емилова е за сезонна салата от сурово настъргано червено цвекло с една кисела ябълка и шепа рукола, овкусени с лимон, зехтин и чесън.