Гергьовден без агне е като Коледа без свинска пържола. Класиката в жанра на гергьовденската софра е цяло печено агънце в пещ, обикновено около 30 кг. или агнешкото чеверме. В някои райони агнето се приготвя като се пълни с ориз, зелен лук и дреболии, в други - типичното гергьовденско агне е с арпаджик или гъби. Каквото и да го правите обаче, двете ключови думи за сполучливата ви рецепта са джоджен и девисил, пише ТЯ.bg.
Предлагаме ви няколко рецепти с агнешко, които може да приготвите лесно в домашни условия.
По селски
Две връзки зелен лук и по една връзка пресен джоджен и девесил се нарязват на ситно. Разстилат се в дълбока тава. Оформените от агнешки бут порции се потапят в смес от равни части олио, сол, черен и червен пипер. Мръвките се подреждат върху зеленчуците. Към тях се прибавят нарязаните на ситно леко сварени половин черен и бял дроб на агнето, сърце и далак, както и малко чревца. Всичко се покрива с дебели листа от лобода. Заливат се с вода, колкото да се покрият. Тавата се покрива плътно с алуминиево фолио и се слага във фурната. Пече се два часа на умерена температура.
Тас кебап
1,5 кг ангешко месо от бут се нарязва на ситни парченца. Осоляват се и се пържат в 3-4 супени лъжици масло. Щом се зачервят, се поръсват с червен и черен пипер. Преди добре опърженото месо да се свали от огъня, към него си прибавят нарязани на ситно връзка зелен лук, половин връзка копър и магданоз и четвърт - джоджен и девесил. Разбърква се добре, захлупва се и се оставя 2-3 минути да се задуши. Сваля се от огъня и се оставя още 5-7 минути под похлупака. Сервира се със зелена салата.
Със спанак
Месото се нарязва на малки парченца, които се запържват в масло. Зачервява се с червен пипер и се прибавят 1-2 кафеени лъжички брашно. Залива се с вода да се покрие и се оставя да ври на тих огън. През това време се запържват няколко стръка зелен лук, добавя се доматен сос и се прибавят към месото. Когато то се свари, се слагат и нарязаният спанак, джоджен, магданоз и черен пипер. По същия начин може да се приготви и със зелен боб и бакла.
Задушено бутче с арпаджик и моркови
Агнешко бутче до 2 кг се измива и подсушава. В тенджера се сгорещява масло, в което бутчето се пържи на умерен огън от всички страни, докато се образува коричка. Докато месото се пържи, не се боде с вилица, за да не изтича сокът му. Накрая се посолява. Към запърженото бутче се прибавят 1/2 чаена лъжичка ким, 4-5 супени лъжици доматен сок, 2-3 дафинови листа, няколко зърна черен пипер и бахар и 1 чаена чаша бяло вино. Отделно се опържват 15-20 лукчета арпаджик и два моркова, нарязани на тънки и дълги ивици. Щом се зачервят, те се прибавят към бутчето. Захлупено, ястието се оставя да ври около час на тих огън. Поднася се с гарнитура от пържени картофи и зелена салата.
По арабски
Агнешко бутче се посолява и се оставя да престои една нощ. Набожда се със скилидки чесън и с парченца сланина. Опържва се от всички страни и се залива с чаша вода и чаша червено вино. Прибавят се нарязан магданоз, 2-3 лъжички захар, настъргани 2-3 домата, няколко зрънца бахар и 2-3 дафинови листа. Оставя се да ври захлупено на тих огън, докато се свари месото. Поднася се със соса си, гарнитура от картофи, грах и зелена салата.
Сълзичка
на 05.05.2008 в 13:12:23 #2Сълзичка
на 05.05.2008 в 13:11:36 #1прияде ми се