Графитите заляха градовете в знак на протест или себеизразяване. Постепенно свикнахме с тях, спряхме да им обръщаме внимание, макар че понякога видоизменят градската среда. Могат да я променят и към добро, когато са направени с разрешение и умисъл.
А когато имат и скрита мисия, далеч от това да променят облика на дадена сграда, ситуацията става съвсем различна. Наскоро в италианската столица Рим се появи огромен графит, който привлича не само с красотата, но и с начина си на изработка.
100 квадратни метра от фасадата на седеметажна сграда в един от кварталите на Рим е покрита с красива рисунка на трицветна чапла - вид, който е на изчезване. Освен да се възхитим на майсторството на Федерико Маса, даваме палец нагоре и за скритата мисия на тази рисунка - да пречиства въздуха.
Източник: Facebook / Meredith Ippolito
Това е възможно благодарение на специалната боя, която е използвана. Тя абсорбира градския смог и така превръща всяка стена, върху която е нанесен, в естествен филтър за въздуха.
Повърхност от 12 квадрата може да елиминира мръсотията, създадена от една кола за един ден. А тази огромна рисунка, която носи името Hunting Pollution, действа като 30 дървета. Очаква се да се появяват още подобни на различни места в Италия като част от проекта Yourban2030, пише Wanted In Rome.
Боите с фотокаталитичен ефект се използват от скоро и за закрити помещения, и на открито, все с една и съща цел - подобряване на качеството на въздуха. Те обаче се приемат противоречиво, защото, според някои изследвания, вредата им върху атмосферата заради съдържанието на титаний е по-голяма от техните ползи.