Към момента китайското население наброява около 1.4 милиарда - около една пета от цялата популация на планетата. Огромната маса от хора изисква тотално нов подход към устройството на градовете и индустрията, като специалисти твърдят, че Китай ще положи основите на градовете на бъдещето, изпреварвайки Запада по много показатели.
Очакванията са 75% от всички жители на страната да живеят във високотехнологични градове до 2050 г., които ще напомнят кадри от фантастичен филм, а развитието на някои от технологиите на бъдещето вече е започнало.
Умни градове
От 2016 г. насам град Хангжу е своеобразен експеримент за това, което ще представляват китайските градове след няколко години. Абсолютно всичко в 9-милионния град се следи от изкуствен интелект, който събира всевъзможни данни и прави самостоятелни решения на тяхна база.
Източник: iStock
Всичко - от консумацията на вода и храна, та до всяко едно действие или покупка на гражданите, попада в полезрението на този софтуер, който прави изчисления в реално време за това как могат да се оптимизират процесите в града.
Идеята е цялата информация да се интегрира с компютърни системи, които да менажират всеки един аспект на живота в града по най-добрия начин, без да е нужна човешка намеса.
Транспортът на бъдещето
Ehang е китайски стартъп за автономни дронове, който наскоро получи разрешение от правителството на страната да стартира тестове в реална среда.
Идеята е да се започне плавен преход от масовия автомобилен транспорт в градовете към въздушен такъв, който ще е много по-щадящ за околната среда и ще подлежи на по-ефективна регулация.
Източник: iStock
Единственият земен транспорт, който ще бъде функционален занапред, е железопътният. С малката разлика, че влаковете, които CASIC (китайският еквивалент на НАСА) разработва в момента, ще се движат с около 400 км/ч и ще левитират над земята чрез магнити.
Храна от ново поколение
Най-големият проблем, който Китай ще трябва да разреши в градовете на бъдещето, е този с изхранването на населението, тъй като урбанизацията ще заличи голяма част от стандартното земеделие.
Източник: Sasaki
В Шанхай вече се тестват ферми от ново поколение, разположени в самия град, които позволяват вертикално отглеждане на различни култури в градска среда. Експерти и анализатори твърдят, че този метод неминуемо ще завладее и западния свят, а Китай ще се превърне в глобален лидер в новия вид земеделие.
veselin-alxandrov
на 14.01.2018 в 12:18:41 #1редактирайте си, не е "Фонтастичен" филм. Китай още много малко ще бъде най-населената държава, Индия го настига с невероятни темпове, изчислено е, че ако се запазят темповете на раждаемостта в двете държави, както е сега, за по-малко от 10 години Индия ще е надминала Китай по население. А да не говорим, че Пакистан и Бангладеш, които бяха част от Британска Индия, после се отделиха като отделни държави... също са пренаселени и дори и в момента Индия+Пакистан или Индия+Бангладеш надминават Китай по население. Просто преди половин век отделиха мюсюлманските региони от Индия в отделни държави