София - Бангкок - Пукет - Сингапур - Камбоджа - Бангкок - София - осем полета и десетки хиляди километри във въздуха, по вода, с автобус, такси, метро, рикша и пеша. Близо по двадесетина хиляди крачки дневно.
Източник: Кристина Цветкова
Улица "Бангла" в Пукет
Хаосът и полюсните емоции от преживелиците ми в Азия се нуждаят от дълъг процес на осмисляне, но това, което изкристализира първо е едно - по позитивни и кротки хора от азиаците няма. Гледам бялата връзка на ръката ми, която е закачена там от будистки монах в Бангкок и ми се иска да задържа тази емоция колкото се може по-дълго. Защото именно тя отличава най-много западните от източните нации, и защото, за съжаление, изчезва много бързо, когато отново се потопиш в обичайния си начин на живот, в който минутите изтичат прекалено бързо.
Източник: Кристина Цветкова
Продавачка на гривни в Пукет
И колкото и да са различни държавите, които посетих в Азия - от технологичния и студен Сингапур, до дивата и топла Камбоджа, и пренаселения и шумен Тайланд - навсякъде се усеща тази кротост и спокойствие у местните хора.
Източник: Кристина Цветкова
Будистки храм в Бангкок
Дори и в четиричасовото задръстване, в което попаднах в Бангкок, шофьорът на автобуса беше спокоен и усмихнат. А колко щастлив е само камбоджанският шофьор на тук-тук (моторизирана рикша), който получава един долар бакшиш. Малко е нужно, за да бъдеш усмихнат в Камбоджа. Това е обединителната линия между тези иначе много различни държави.
Източник: Кристина Цветкова
Плаващите пазари
Другото общо между тях е трафикът - той навсякъде е изключително натоварен, но има и своите уникалности.
В Сием Реап, Камбоджа, действително клаксонът е основната автомобилна сигнализация - натискаш го няколко пъти и пресичаш кръстовището, провирайки се между още десетина превозни средства, които правят същото. Пълна лудница, която функционира по свои правила. Инциденти не липсват, но участниците - главно рикши и скутери (колите са рядкост) развиват много ниска скорост и произшествията не са сериозни. А за размяна на груби думи да не говорим. Не чух някой да повишава глас, да се кара, или да обижда - нещо, което можеш да чуеш в първите пет минути, след като си попаднал обратно по софийските улици.
Източник: Кристина Цветкова
Най-популярно е таксито Тук-тук. Това на снимката е луксозно и голямо. Повечето приличат на рикши за максимум четирима души
Най-тежкият трафик обаче е в Бангкок. Не трябва да се изненадвате ако в полунощ отново висите в задръстване, а въздухът е все така топъл и тежък, както и през деня. А градът разполга с метро и с градска железница, но просто е много голям. Девет милиона живеят в него, но още 12 милиона в урбанизираната територия около тайландската столица.
Източник: Кристина Цветкова
Въздухът в Азия е мръсен - дали от смога над Бангкок, прахолякът, който се носи из Сием Реап, или от изпаренията от нафтовите двигатели на лодките, които кръстосват райските острови около Пукет.
Източник: Кристина Цветкова
Да, перлата на Тайланд ми се стори много комерсиална - държавата налага дестинациите си чрез най-разнообразни маркетингови похвати и успява да привлече милиони туристи от цял свят. Стъпвайки на белия пясък на Мая Бей, който е по-известен като "Плажът" от едноименния филм на Дани Бойл, не се шокирайте ако ви прилича повече на Копа Кабана по време на фестивала в Рио, отколкото на дивото райско кътче, където Лео ди Каприо откриваше истините за живота. (разгледайте още снимки в галерията горе)
Източник: Кристина Цветкова
Заливът на Мая Бей
Но всеки иска да се докосне до тази невероятна красота. Тайланд е прекрасна, но много урбанизирана територия, която предлага всичко за всеки. От изобилие на евтини морски дарове, екзотични плодове, кокосови палми, плажове и много слънце, до евтини момичета и момчета за консумация.
Източник: Кристина Цветкова
Няма нужда да обръщам много внимание на тази широко популярна страна на забавленията в Тайланд. Държавата от години е известна със свободното предлагане на плът на улицата, където момчетата са много красиви и изкусителни, досущ като жени.
Източник: Кристина Цветкова
Там можеш да получиш всичко срещу малко пари. Има и местенца в огромния мегаполис, в които денем и нощем животът върви по идентичен начин. Заможни западняци на средна възраст пийват питиета от обяд, а около тях се гънат красавици, които им предлагат много повече от тайландски масаж.
Източник: Кристина Цветкова
Улиците на Бангкок са истинска градска джунгла, която нощем е по-оживена и шумна отколкото денем. Пазарите се правят по тъмно, защото през деня хората са заети с друго или пък теренът на тържището е необходим за паркинг например.
Източник: Кристина Цветкова
Храната се хапва от сергии на крак, а тайландците са способни да се хранят навсякъде и по всяко време. Когато шумотевицата утихне в малките часове на деня, по остатъците и чувалите с боклук се разхождат плъхове. А хлебарките са толкова големи, че съвсем закономерно ги пекат на шишчета.
Източник: Кристина Цветкова
Масажът, наред с момичетата и плажовете, е гордостта на Тайланд. Местните масажистки са майсторки, а в истинските студия става въпрос за наука, която се изучава от детска възраст, а също и в университет, и е далеч от популярния "happy end", който е знак за нещо различно.
Източник: Кристина Цветкова
Сладолед на плоча с парченца плодове и ядки - една от многобройните вкуснотии, които може да намериш на тайландския пазар
Освен забавления, в Тайланд има редица забрани. Например - от 14 до 17 часа не може да си закупите дори бира от супермаркета в Бангкок. Не е редно чужденец да отправя типичния за страната поздрав със събрани ръце в молитва и свеждане на глава. Не е допустимо също докосването по главата на местен човек, а гневът и показването на темперамент са тотално неприемливи. За употреба на наркотици има смъртно наказание.
Източник: Кристина Цветкова
Будистките храмове са внушителни и много красиви
Но със забрани и драконовски глоби Тайланд не може да бие Сингапур, където е забранено дори да се дъвче дъвка, а глобите за пушене на непозволено място (такива има много малко) са драконовски. Повече за Сингапур и древната столица на Камбоджа - Ангкор Ват четете в продължение.