Новата година винаги започваме с обещания и поставяне на цели, както и с надежда да успеем да ги осъществим през следващите 12 месеца. За мнозина от нас вероятно на челните места в списъка е отслабването. Но то често се оказва доста по-трудно за изпълнение на практика, отколкото сме очаквали и сме се надявали. А ето и защо се получава така.

9 мързеливи начина за отслабване

9 мързеливи начина за отслабване

Особено полезни през студените месеци

Килограмите се превръщат във все по-сериозен здравословен проблем в световен мащаб. По данни на Световната здравна организация, над 2.5 милиарда възрастни по света живеят с наднормено тегло, а при близо милиард то се е превърнало в затлъстяване, което крие редица рискове. Прогнозата е, че през следващата година броят им ще се увеличи до около милиард и половина, което е голям процент от световното население.

Още по-притеснителна е ситуацията при децата и подрастващите, при които също непрекъснато се увеличава броят на тези, които страдат от проблеми с килограмите и други заболявания, свързани с тях. Едно от пет деца е със затлъстяване и това е двойно повече в сравнение с 1990 г.

Снимка 697316

Източник: iStock

Факт е, че голяма част от хората, които влизат в тази безпокоителна статистика, полагат усилия да променят показанието на кантара, но резултатите често са незадоволителни. Причината често е, че всеки случай изисква индивидуален подход, за да се постигне целта. А според различни изследвания в повечето случаи 80% от сваленото тегло се възстановява отново в рамките на пет години.

Сред най-разпространените начини за контрол на теглото са редовното спортуване и физическа активност. Но в някои случаи, в зависимост от клиничната картина, се прилагат и други методи - като например използването на GLP-1 рецепторни агонисти. Те регулират апетита, кръвната захар и секрецията на инсулин. В тази група спада и така нашумялия напоследък Оземпик, който обаче може да бъде много по-опасен, отколкото полезен, ако се използва без наистина да имаме нужда от него.

Снимка 697317

Източник: iStock

И отново стигаме до основния проблем, който не е толкова отслабването, колкото задържането на постигнатите резултати. Оказва се, че то е успешно при едва 20% от населението с проблеми с теглото. А науката търси и открива обяснение за това в паметта на мастните клетки, които помнят какво е да сме затлъстели и рано или късно се връщаме в същото положение.

Изследване на швейцарски учени доказва също така, че затлъстяването води до промени в клетките, които продължават да се забелязват дори след като свалим килограми. Тези промени се изразяват в образуване на подобна на белег тъкан, която предизвиква възпалителни процеси дори при пациенти, претърпели операция за намаляване на теглото, пише Psychology Today.

Снимка 697312

Източник: iStock

Изводът е, че ако никога не сме имали проблеми с килограмите, е много по-малко вероятно да попаднем е групата с наднормено тегло, за разлика от тези, които преди това са тежали повече от препоръчителното. И те качват много повече и по-бързо, дори при еднакво хранене.

Това е защото клетките на тези с история със затлъстяване абсорбират повече мазнини и захари, отколкото другите, които нямат подобно наследство. Тази клетъчна памет води до затлъстяване в резултат на епигенетични промени.

Лесно и естествено отслабване - напитките, с които горим повече калории

Лесно и естествено отслабване - напитките, с които горим повече калории

Внимаваме не само какво ядем, но и какво пием

Именно заради всички тези факти учените се обединяват около мнението, че по-важно е затлъстяването да се предотврати, а не да се взимат мерки, след като вече е на лице. По този начин ще се избегнат въпросните клетъчни промени и организмът ни няма да знае и да помни какво е да си дебел.