Китай е безспорният световен шампион в изграждането на язовири. Те не само имат повече работещи големи язовири от всяка друга страна в света, но също така държат рекорда за водноелектрическа централа с най-голям капацитет в експлоатация: язовирът Три клисури на река Яндзъ. Сега източноазиатската суперсила е в процес на създаване на първия супер язовир в света, който ще счупи всички предишни рекорди.
Китай за първи път обяви изграждането на т. нар. супер язовир през 2021 г., когато Общокитайският народен конгрес одобри 14-ия петгодишен план на страната.
Язовирът ще се намира в долното течение на река Ярлунг Зангбо, известна като река Брахмапутра в Индия, сред подножието на Хималаите в Тибетския автономен регион. Реката издълбава Големия каньон Ярлунг Зангбо, най-дълбокият каньон в света, който се простира на дължина 504.6 километра, малко по-дълъг от Големия каньон в САЩ.
Източник: iStock
Новият язовир ще има за цел да използва огромното количество потенциална енергия, която се съдържа в реките и скалите на този епично обширен регион. Като цяло, той може да утрои количеството водноелектрическа енергия, което в момента се улавя от електроцентралите на Трите клисури.
Правителството оправдава плана, като казва, че ще помогне на Китай да постигне целта си за достигане на пикови въглеродни емисии до 2030 г. и въглеродна неутралност до 2060 г.
Схемата обаче се оказва доста противоречива. Над 1.25 милиона души са изгонени от домовете си по време на строителството на язовира Три клисури, докато много животински местообитания и естествени екосистеми са безвъзвратно нарушени. Някои се опасяват, че язовирът Ярлунг Зангбо може да се окаже още по-разрушителен.
Източник: iStock
Слуховете за супер язовира също предизвикаха напрежение сред граничещите с Китай съседи. Напоследък Китай и Индия спорят за водните ресурси на Хималаите и последните планове за поречието на река Ярлунг Зангбо, имат потенциала да задълбочат спора.
Както отбелязват политически анализатори, Индия и Бангладеш се намират надолу по течението на речната система и разчитат в голяма степен на нейните води. Тъй като язовирната стена в Китай може драстично да промени потока и курса на речната система, Индия се притеснява, че водоснабдяването на нацията може сериозно да се наруши.
Говорител на индийското министерство на водните ресурси казва пред Al Jazeera, че планира да изгради свой собствен 10-гигаватов проект върху друг приток на Брахмапутра, за да противодейства на въздействието на язовирната стена в Китай.
Източник: iStock
Някои индийски коментатори твърдят, че Китай има "було от тайна около своя проект" в опит да заглуши международната реакция срещу строителството на язовира. Без прозрачност, твърдят те, пълното въздействие на язовира ще остане неизвестно, докато не бъде завършено и за всяко възражение след това ще бъде твърде късно.
Подобни спорове са възникнали и другаде по света. Етиопия е в разгара на развиваща се силно противоречива водноелектрическа язовирна система на река Сини Нил, но Египет се страхува, че това може да ги откъсне от скъпоценните води на Нил. По същия начин контролът върху река Тигър-Ефрат заплашва да разтърси дългогодишните съперничества в Близкия изток. Всички тези случаи предполагат, че ерата на "водните войни" може да е на хоризонта.