В пустинята Каракум в Туркменистан, близо до село Дарваза с население от 350 души, се намира дупка с ширина 70 метра, която гори от повече от 50 години.

Merdeka 118, Куала Лумпур и коя е новата втора най-висока сграда в света

Коя е новата втора най-висока сграда в света

Само Бурж Халифа й е конкуренция

Въпреки че технически се нарича газов кратер Дарваза, местните жители го познават като "Портите на ада". Огненият му блясък може да се види на километри наоколо. Кратерът е създаден през 1971 г. по случайност. По това време Туркменистан все още е част от Съветския съюз. Група съветски геолози отива в Каракум в търсене на петролни находища. Те попадат на място с индикации за значителни залежи и започват сондажи.

Тогава обаче съветската сондажна платформа случайно пробива масивна подземна пещера за природен газ. Част от повърхността на земята се срутва и пада, а заедно с нея и цялата сондажна платформа. След пробиването на т. нар. газов джоб, започват да изтича газ.

Той се състои предимно от метан, който, макар и да не е токсичен, измества кислорода, което затруднява дишането. За хората това не е кой знае какъв проблем, тъй като в района няма населени места в непосредствена близост, но животните, които обитават пустинята около срутеното място, започват да измират.

За да предотвратят потенциална екологична катастрофа, руснаците решават да запалят дупката, като смятат, че газта ще спре да гори до няколко седмици.

Десетилетия по-късно обаче, огнената яма продължава да пламти, и то с пълна сила. Смята се, че съветската сондажна платформа все още е там някъде, от другата страна на "Портите на ада".

Удивително е, че въпреки страховитото име на кратера и постоянно присъстващите пламъци, хората продължават да ходят в пустинята, за да видят "Портите на ада" в целия им огнен блясък.

Правителството на страната дори се надява, че ще превърне кратера в успешен туристически обект, докато близката пустиня вече е станала популярно място за лагеруване на открито с изглед към "Портите на ада", пишат от Atlas Obscura.