Пожарите в Лос Анджелис, които тръгнаха от горските масиви в райони и унищожиха хиляди къщи, са поредното сериозно предупреждение за случващото се на нашата планета. А то е повече от притеснително.
В последните години пожарите в различни точки на света стават все по-чести и по-мащабни, което води не само до огромни материални щети, но и до почти непоправими вреди върху флората и фауната. САЩ, Хаваите, Канада, Австралия, Португалия, Гърция и още много други бяха засегнати от огнени стихии, които предизвикват въпроса какво следва от тук нататък и докъде ще стигне огънят като сила, използвана от човека и променяща Земята.
Според учения Стивън Пайн, професор в Аrizona State University, цитиран от LiveScience, човекът и огънят са неразривно свързани още от древността. Но докато тогава тази връзка е по-скоро продуктивна и жизненоважна за оцеляването на рода, сега тя се превръща в деструктивна както за човека, така и за природата. И според него в последните векове "създаваме огнения еквивалент на ледников период".
Източник: iStock
Огънят и животът са еволюирали едновременно в продължение на 420 милиона години. Така например масовото изгаряне на изкопаеми горива води до затопляне на атмосферата, изменения в климата, а оттам и до повече предпоставки за възникване на пожари.
Професорът споменава отново ерата на пироцена, за която заговори още преди няколко години покрай поредните големи горски пожари. Става дума за нова геоложка епоха, която се характеризира с влиянието на причинената от човека пожарна дейност на Земята.
Фокусът е върху различните взаимодействия между човека и огъня, който се припознава като основен инструмент на човечеството за промяна и формиране на планетата и околната среда. И така се стига до промяна в биогеохимчни цикли, включително този на въглерода. Престройват се енергийни потоци, а натрупването на парникови газове води до климатични промени.
Източник: iStock
Тези негативни ефекти Пайн обяснява като следствие преди всичко от третия вид огън според неговата класификация. Първият е естественият, който започва с еволюцията на растенията. Вторият е този, който човекът използва за топлина, светлина, готвене и други. А третият е свързан с извличането и изгарянето на полезни горива. Именно той "претоварва" атмосферата и води до всички негативни последствия, на които сме свидетели днес.
И сега проф. Пайн сравнява въпросната епоха на пироцена с нова ледена епоха, в която обаче не ледът, а огънят променя лицето на Земята. Това се случва чрез преки и непреки ефекти - топене на ледове, миграции на животински видове, разпадане на екосистеми, масови изчезвания на видове, покачване на морското равнище, нарушаване на нормалния живот и човешките местоообитания.
Всичко това за учения са доказателства, че сме в период на "зрял пироцен". И само времето ще покаже дали ще успеем да овладеем голямата сила, която имаме върху огъня, или ще му позволим бавно, но сигурно да разруши нашата планета.