С жегите напоследък често имаме чувството, че се намираме в пустиня, а не в големия град. Е, не бива да се оплакваме, защото има места на Земята, където климатът е труден за оцеляване не само за хората, но и за животински, и за растителни видове.

Защо Антарктида е пустиня

Колко (изумително) сухо е на Антарктида

Не всички пустини са пясъчни и напечени от слънцето

Пустинята Атакама често се определя като най-сухата на Земята. Но в последните дни на територията й се наблюдава нееобичайно явление - масов растеж на цветя. В момента там е зима, а подобно цъфтене не се е случвало от десетилетия насам. И сега вместо с пясък, тя е покрита с килим от бели и виолетови цветове.

Според изследователи, основна причина за необичайното явление са климатичните промени. То по-конкретно е следствие от обилните валежи в северните части на Чили през есента в Южното полукълбо. В средата например например се наблюдаваше продължителна сутрешна мъгла, както и дъждове заради Ел Ниньо, които явно са активирали растежа на растения, които могат да останат в латентна фаза дълги години. И сега ги виждаме в целия им разкош.

Двата вида цъфтящи растения, които са украсили най-сухата пустиня, са антарктическата трева (Deschampsia antarctica) и антарктическата перла (Colobanthus alreadynsis). Както се досещаме по имената им, те произхождат от Антарктида, което предполага, че са свикнали на опасни температури - по-ниски, а не високи. Но градусите в Атакама всъщност са довели до необичайно бързия им растеж.

Попринцип цветята цъфтят през пролетните месеци в тази част на земното кълбо, а не през зимните, както е сега. През годините се е случвало над 200 вида цветя да покрият площ от хиляди квадратни метра в продължение на месеци. Но този зимен цъфтеж определено е необичаен и повдига редица въпроси, поясняват от Interesting Engineering.

Учени от Националната горска корпорация в ЧИли обясняват, че растежите все още са прекалено редки, за да може Атакама да се определи като "цъфтяща пустиня". Но прогнозите за все по-обилни дъждове в тези области могат да доведат и до точно това.

Черната пустиня - прокълнатата пустиня на Йордания, която е на път да се превърне в новата ѝ столица

Прокълнатата пустиня на Йордания, която е на път да се превърне в новата ѝ столица

Един интересен и необичаен проект на Йордания

Затова и още преди две години правителството в страната се зае с идеята да създаде национален парк на територията на пустинята с цел опазването на растителните и животински видове в нея. А, оказва се, едно от основните притеснения на учените е, че когато темповете на опрашване на цветовете изостават пред тези на растежа им заради обилните валежи, това може да доведе до застрашаване на популацията на въпросните цветя.