Въпреки минусовите си температури, Антарктида на практика е пустиня. Ако се чудим защо, краткият отговор е, защото получава много малко дъжд или сняг. А ето го и дългото обяснение.
Пустините се определят като ландшафти, където има малко валежи. Въпреки че няма строги критерии за това какво прави пустиня, това обикновено се отнася до регион, който получава по-малко от 25 сантиметра дъжд или сняг годишно.
Антарктида се вписва добре в това определение за пустиня. Прогнозите варират, но средното количество валежи за целия континент се оценява на около 15 сантиметра годишно, според Австралийската антарктическа програма.
Източник: iStock
Някои части на Антарктида обаче са по-сухи от други. Докато някои крайбрежни региони могат да получат прилични снеговалежи, райони, които са дълбоко във вътрешността - далеч от източници на влага, виждат по-малко от няколко сантиметра валежи всяка година.
Твърди се, че в някои части на Антарктида, като уместно наречените Сухи долини на Макмърдо, не е имало нито капка дъжд, нито една снежинка от милиони години. Въпреки че някои учени се съмняват в това твърдение, тези брулени от вятъра долини се смятат за едни от най-сухите места на Земята. Струва си да припомним, че Антарктида е колосална по размер - с площ от 14 200 000 квадратни километра, което я прави и най-голямата пустиня в света.
Източник: iStock
Сухотата на Антарктида се дължи главно на нейния студ. По-хладният въздух задържа значително по-малко влага от топлия въздух, което означава, че не е лесно да се образуват облаци. По-значителни снеговалежи обикновено се случват близо до брега, защото по-топъл въздух може да се движи над открити води и да вземе достатъчно влага, необходима за образуване на облаци.
Учените, работещи в Антарктида, твърдят, че въздухът е толкова сух, че картофеният чипс и пуканките никога не изсъхват и застояват. По същия начин мократа коса и кърпите изсъхват бързо след душ, като плесен и мухъл практически не съществуват.
Източник: iStock
Недостатъкът на живота в този отчаян сух район е, че кожата ни става много суха и напукана от липсата на влажност. Да не споменаваме колко изсушава лигавицата на носа, както отбелязва и IFL Science.
Може би е трудно да си представим, но дехидратацията е голяма опасност на покрития с лед континент. Много от ранните изследователи, които първи стъпват на Антарктида, включително капитан Робърт Фалкън Скот, починават именно от дехидратация в комбинация с измръзване, изтощение и безброй други усложнения, свързани със студа.
През 2016 г. бившият офицер от британската армия Хенри Уорсли се опитва да стане първият човек, прекосил Антарктида сам и без чужда помощ. На ден 71, само на 48 километра от целта си, той се поддава на изтощение и тежка дехидратация. След като е транспортиран с хеликоптер до болница в южния край на Чили, той почива на 55 години.