Toxoplasma gondii е едноклетъчен паразит, предизвикващ заболяването токсоплазмоза. При заразяване с него имунната система на организма образува антитела.

Титърът и вида на тези антитела може да покаже дали инфекцията е стара, или нова. Котките играят основна роля при предаването на инфекцията. Заразяването става при контакт с тях, неспазване на хигиена на ръцете, консумация на недобре измита и термично обработена храна.

На фона на многото невробиологични промени, които инфекцията с T. gondii изглежда предизвиква у своите гостоприемници, някои изследвания доказват, че има ефекти, които могат да бъдат от полза за заразените. 

Снимка 574923

Източник: iStock

Ново проучване установява, че Toxoplasma gondii, който води до увреждания на мозъка, е възможно да променя човешкия геном, за да изглежда заразеният по-здрав и привлекателен. Този микроскопичен нашественик може да се "лепне" на всеки, като се смята, че вече е заразил 50% от цялото население. Най-известен е като паразит, който променя поведението.

Учените съобщават, че паразитът предизвиква промени в лицевата симетрия на своите гостоприемници, променяйки нивата им на тестостерон, като същевременно влияе на скоростта на метаболизма, с което подобрява възприятието за красота и здраве. Като променя фенотиповете на хората, паразитът ги карат да изглеждат по-привлекателни и симетрични. 

проучване от 2011 г. мъжки плъхове, заразени с токсоплазма, се възприемат като по-сексуално привлекателни и са предпочитани като сексуални партньори от незаразени женски", обяснява първият автор на изследването Хавиер Бораз-Леон, биолог от Университета в Турку, Финландия.

Снимка 574921

Източник: iStock

Констатацията при плъховете може да бъде свързана и със случаи при хора на токсоплазмоза, като заразените мъже често имат по-високи нива на тестостерон в сравнение с неинфектираните мъже. Изследователите отбелязват, че мъжете с по-висок тестостерон по принцип са по-склонни да бъдат заразени.

Паразитът може да променя фенотипа на своя гостоприемник и да манипулира химикалите в тялото, като невротрансмитери и хормони. Бораз-Леон и неговият екип предполагат, че някои полово предавани T. gondii могат да предизвикат промени в поведението поради инфекцията. Жените, заразени с паразита, имат обичайно по-нисък индекс на телесна маса, възприемат се като по-привлекателни и обикновено имат повече сексуални партньори.

Коронавирусът, дюлята, райската ябълка, дренките и кои други сезонни плодове ни помагат в борбата с опасния вирус

Храните, които помагат в борбата с коронавируса

Безценните съюзници на здравето

Проучването от 2011 г. намеква също, че токсоплазмозата при плъховете може странно да преобразува страха в сексуална привлекателност.

Снимка 574920

Източник: iStock

Изследователите пишат, че заразените, които някога са се страхували от миризмата на котешка урина например, сега активират частта от мозъка, отговорна за контролирането на сексуалното влечение, което подтиква животното да се приближи до миризмата, вместо да бяга. Това показва, че сексуалният нагон е надвил страха у плъховете, пишат от Science Alert.