Подготовката и участието в маратон подобрява здравето на артериите на бегачите, които участват за пръв път, сочи ново проучване.

Изследователи от Barts и University College London тестват 138 бегачи, които за първи път участват в Лондонския маратон, пише BBC.

За шест месеца тренировки артериите им успяват да си възвърнат донякъде младежката еластичност, което води и до намаляване риска от инфаркт и инсулт. Кръвното им налягане пък се понижава толкова много, че сякаш са им предписани хапчета за контролирането му.

Снимка 385291

Източник: iStock

Според British Heart Foundation (BHF), която финансира изследването, минималните, но постоянни аеробни упражнения вероятно ще имат подобен ефект.

Относно скоростта на тичане, на бегачите средно са им необходими между 4.5 и 5.5 часа, за да изминат 42 километра.

Тичането, усмивките и как да подобрим представянето си

Защо да се усмихваме, докато тичаме

Един неочакван ефект

Що се отнася до най-добрия начин, за да се подготвим за маратон, то със сигурност трябва да започнем с тичане няколко месеца преди самото състезание. Трябва и непрекъснато да увеличаваме дистанцията на бягането, докато стигнем тази, която ще преодоляваме на маратона.

Разбира се, това не означава, че трябва да бягаме всеки ден. Необходима е почивка, която да позволява на ставите и мускулите да се възстановят и да укрепнат. 

Снимка 388581

Източник: iStock

Колко упражнения тогава са необходими, ако искаме да се поддържаме във форма? Препоръчително е всяка седмица възрастните да правят минимум от едно от следните:

  • 150 минути упражнения с умерена интензивност - бързо ходене, тенис или колоездене.
  • 75 минути интензивни упражнения - бягане, футбол или ръгби.

Важни са и укрепващите дейности като лицеви опори, коремни преси и т.н., за да дадем на мускулите си една добра тренировка и подготовка.

Зимното тичане и как да се облечем подходящо

Как да се облечем за зимно тичане

За какво да внимаваме, ако ще тичаме в студа