В последните години все повече изследвания доказват пряката връзка между чревното ни здраве и състоянието на целия ни организъм. Храносмилането и балансираният микробиом на стомаха се оказват важни за редица неща като психическото ни състояние и функционирането на имунната система.

Фибрите, пробиотиците и кое от двете ни е по-важно за силен имунитет

Фибри или пробиотици - кое е по-важно за имунитета

Време е за промяна в менюто

А симптомите на "нещастна" храносмилателна система съвсем не се изчерпват с болки стомаха и подуване. Ето пет от останалите, които трябва да ни накарат да й обърнем внимание.

Раздразнителност

Нередовният стомах ни прави нервни, но се оказва, че и обратното е вярно. Особено предвид факта, че в храносмилателния тракт има повече неврони, отколкото в мозъка.

Отпадналост

Ако червата не поемат нормално всички важни хранителни вещества, които преминават през тях, е съвсем естествено да не ни достига енергия и да се чувстваме уморени.

Снимка 512346

Източник: iStock

Главоболие

"Стомашна мигрена" - така се нарича състоянието, при което обичайното главоболие се съчетава със стомашни болки.

Лош дъх

Нередовният стомах става причина за натрупването на токсини в организма. Които пък предизвикват неприятния дъх, който не изчезва и след старателно почистване на зъбите и устната кухина.

Снимка 519168

Източник: iStock

Акне и пърхот

Здравословният микробиом в стомаха е отговорен за правилното функциониране на имунната система. И обратното - когато имунитетът ни е спаднал, съвсем закономерно е да имаме проблеми с кожата като пъпки и пърхот, обобщават от Real Simple.