Стоицизмът е сред най-древните философски течения, които човечеството познава. И макар да са поставени още през IV-III век пр.Хр. в Древна Гърция от Зенон, някои от принципите му са актуални дори и в момента - като помагат да контролираме емоциите си и да намалим стреса.
Затова и днес стоицизмът - и като начин на поведение - се радва на сериозен брой последователи. Сред тях са и куп успели личности като Бил Клинтън и Джак Дорси, напомнят от Real Simple.
Ето четири негови принципа, които ще ни помогнат да живеем по-добре, особено в тежките условия на пандемия.
Примиряваме се с онова, което не можем да контролираме
Най-честата фраза, която повтарят всички деца, е "Това не е честно!", особено когато са недоволни. Защото още преди да разберат напълно какво точно означава "справедливост", те са наясно с едно - не са съгласни.
Източник: iStock
Усещането, че сме изтеглили късата клечка, е сред най-големите разочарования в живота и на възрастните.
Ето защо психотерапевтът Мег Гитлин съветва да разграничим външните фактори, които не можем да контролираме, и да не губим излишна енергия в опити да се борим с нечестното. Това е и един от начините да се справим със стреса.
Стоиците вярват, че когато приемем, че животът е труден, ще ни е по-лесно да живеем балансирано и да разпознаваме както възможностите, така и ограниченията.
Фокусираме се върху това, което можем да променим и е важно за нас
От една страна, древното философско течение ни насърчава да се откажем от всичко, което не можем да контролираме, но от друга - да се съсредоточим върху нещата, които са важни за нас и можем да променим. Идеята е да подходим рационално и да действаме.
Източник: iStock
Госпожа Гитлин дава пример с онези от нас, които са израснали без нужната емоционална подкрепа.
Когато приемем мисълта, че не можем да променим нашето детство, ще сме наясно как да се държим по-добре със собственото ни дете, за да създадем една здравословна връзка и да му дадем всичко онова, което на нас самите ни е липсвало като малки.
Избягваме бинарното мислене
Според стоиците не всичко е добро или лошо, черно или бяло. Ще се чувстваме по-добре в собствената си кожа, ако си признаваме грешките и продължаваме да вярваме, че сме добри хора. В същото време обаче, трябва да сме наясно кое трябва да подобрим и да действаме в тази посока.
Източник: iStock
Когато смятаме, че нещо е само добро, рискуваме да се почувстваме тотално разочаровани от себе си, щом започнат да ни критикуват или се провалим. И обратното.
Ако мислим, че нещо е само и единствено лошо, можем да пропуснем важни моменти от живота и да изгубим вдъхновението или увереността си в преследването на дадена промяна или конкретна цел.
Трябва да сме скептични към собствените си мисли
Често възприятията ни не отговарят на реалността и ни тревожат напразно. Говорим за натрапчиви мисли от типа на "Как можах да кажа това! Сега всички ме мразят." или "Никога няма да срещна подходящия човек."
Можем да се справим с тях, като потърсим грешките в нашия собствен аргумент. Ако започнем да третираме мисълта "не съм достатъчно добър/добра..." като въпрос, а не като истина, можем да стигнем до извода, че тя се основава на емоция, а не на логика.