Напоследък са модерни всякакви философии от рода на датската хюга, финландската Pantsdrunk и какви ли още не. Ако някои от тях, като пиенето на питие по пижама у дома, са по-скоро измислица на модерното общество, което иска да забави темпото, то корените на Wabi Sabi учението можем да търсим векове назад.
Японска философия, която ни учи как да приемам света като идеално несъвършен, а себе си - с всички недостатъци, които ни правят хора и въпреки които трябва да взимаме най-доброто от живота. Wabi Sabi се свързва с будизма и трите основни белега на съществуване - непостоянство, страдание и празнота.
Безкрайното преследване на пълното щастие, на привидно перфектния живот води до умора, депресия, разочарование и безпокойство. И именно тук е мястото на японската философия, която слага цялото това гонене на материалното на пауза и ни кара да се огледаме около нас.
Източник: iStock
Докато всички казват, че планирането на всеки аспект от живота ни е водещо за успеха, последователите на Wabi Sabi са на мнение, че сериозните планове ни създават излишен стрес, защото всичко е непостоянно и несигурно и когато нещо се обърка - често по независещи от нас причини, ние чувстваме разочарование.
Всичко е въпрос на гледна точка. Ако приемаме нещата не такива, каквито искаме да бъдат и могат да бъдат, а такива, каквито са, макар и несъвършени, това ще ни донесе едно спокойствие и удовлетворение.
Стареенето, например, е напълно естествен процес, който със сигурност ни плаши. Но няма как да спрем този ход на събитията, затова трябва да му се наслаждаваме - с всички недостатъци, но и всички позитиви. Да приемаме сложността на живота, докато ценим неговата простота.
Източник: iStock
Може и да ни звучи прекалено философски, но всичко всъщност се свежда до това да оценяваме и малкото, докато се стремим към по-голямото. И да не искаме да променяме всичко у себе си и около нас, а да се научим да го приемаме и обичаме такова, каквото е. Тогава разочарованията и тъгата ще са много по-малко, а животът - по-розов.
Безвременната мъдрост на японското учение е дори по-актуална днес, отколкото преди стотици години, когато всичко е било много по-просто и разбираемо. Цялото разнообразие и свърхпредлагане може да бъде объркващо, но не и ако следваме идеята на минимализма и съзнателните избори, пише Medium.
Друг поглед
Освен обобщено на живота, Wabi Sabi ни съветва да погледнем и на всичко дребно в него от различен ъгъл. Японската философия се използва и в дизайна, и в архитектурата. Така една напукана ваза например не изглежда стара и непотребна, а ценна, защото е радвала окото дълго време.
Има и друг важен акцент, когато говорим за вещи - купуването на нови и нови предмети не е това, което трябва да ни носи удоволствие, а вдъхновението си трябва да черпим от природата.