Тенденциите за красота идват и си отиват, но има някои елементи в арсенала ни за грижа за кожата, които винаги остават. Сред най-важните от тях несъмнено е слънцезащитният крем. И макар да сме наясно, че тези кремове са пълни със съставки, чиято цел е да предпазят кожата от слънцето, малко от нас знаят как именно тези агенти действат като щитове срещу слънчевите лъчи.

SPF, слънцезащитата, вредните слънчеви лъчи и какво трябва да знаем за тях

Слънцезащита – какво, кога и как да ползваме

Някои факти

Ето отговорите на някои от най-често задаваните въпроси по отношение на слънцезащитните продукти.

Как действа слънцезащитеният крем

Слънцезащитните продукти се предлагат в много форми като гелове, лосиони, масла и кремове и често съдържат няколко различни блокиращи агента. Сред най-често използваните филтри са цинковият оксид, титановият диоксид, авобензон и оксибензон.

Тяхната цел е да блокират и абсорбират или разсейват ултравиолетовите (UV) лъчи. При това в различните им диапазони - UVA (дългите вълни), които проникват дълбоко в дермата, причинявайки преждевременно стареене и UVB (средните вълни), които обикновено са отговорни за слънчевите изгаряния, тъй като въздействат върху най-външните слоеве на кожата.

Снимка 575492

Източник: iStock

Каква е разликата между химически и минерален слънцезащитен крем

Химическите слънцезащитни продукти са съставени от органична структура. Тези филтри абсорбират UVB и част UVA лъчите. Те попиват дълбоко в кожата и превръщат лъчите в топлина, преди да ги освободят от тялото.

Минералните слънцезащитни продукти пък остават на повърхността на кожата и отразяват и разпръскват UV лъчите. Тези формули обикновено са на базата на цинков оксид, който предпазва от целия диапазон на UVA и някои UVB лъчи. Титановият диоксид е друг често срещан компонент.

Снимка 575490

Източник: iStock

Много дерматолози препоръчват минерални слънцезащитни продукти, които са комбинация от цинков оксид, титанов диоксид и железен оксид за оптимална защита.

Блокира ли слънцезащитният крем производството на витамин D

Въпреки че слънцезащитният крем е предназначен да блокира вредните UV лъчи, той няма да ни попречи да си набавим витамин D от слънчевата светлина. Витамин D е хормон, който се произвежда естествено в тялото или се получава чрез храни като мазни риби, гъби и яйца - включително и от UVB лъчите.

Проучванията до момента показват, че употребата на слънцезащитен крем има минимално влияние върху нивата на витамин D.

Снимка 575491

Източник: iStock

Как можем да получим достатъчно количество витамин D

Човек не трябва да се лишава от излагане на слънце. Важно е обаче това да се прави с мисъл, т.е. добра защита - като носене на шапки с широки периферии, слънчеви очила и широкоспектърни слънцезащитни кремове.

Доматът и как учените го превърнаха в основен източник на витамин D

Доматът стана още по-полезен

Важно за здравето

А освен умерено да се излагаме на слънце, витамин D може да получим и от една добре балансирана диета и дори чрез приемане на хранителни добавки, пише marthastewart.com. Някои специалисти препоръчват на всички, особено на жените над 30 години, да приемат добавки с витамин D ежедневно, за да поддържат нивата на витамина оптимални.