Хората са различни във всяко едно отношение. Затова и животът ни е интересен. Ако вземем предвид съня, някои от нас си лягат всяка вечер по едно и също време, задължително преди полунощ, за да могат да си набавят поне седем часа почивка. Други пък са също толкова свежи, дори да са спали с няколко часа по-малко.

Тези разлики са били и ще продължават да бъдат обект на редица научни изследвания. Последният пробив на изследователите в тази област е откриването на нов ген (ADRB1), който влияе върху това колко сън ни е необходим, за да функционираме правилно.

Учените от Калифорнийския университет стигнаха до извода, че на някои хора генетично им е заложено да се наспиват за шест и по-малко часа, като това по никакъв начин не влияе на начина им на живот. За целта те са изследвали цели фамилии, като се смята, че генът се предава по наследство.

Снимка 440523

Източник: iStock

Освен отговор на един въпрос, който със сигурност сме си задавали, ако познаваме човек, носител на този ген, научното откритие дава и светлина в тунела за създаване на нови медикаменти за лечение на безсънието и неговите негативни последици, пише Metro.

Следобедният сън, ползите от него и кога е точното време

Вреден ли е следобедният сън

И как да го планираме

Когато учените изолират и инжектират този ген на мишки, те намаляват продължителността на съня си с 55 минути, без промяна в настроението и физическата активност.