От години изследователите се опитват да поставят всяко животно върху еволюционното дърво, за да могат да изградят картина и да разберат повече за произхода и еволюцията му.
В тази си мисия през 2017 г. те откриват микроскопично бодливо същество, което е на цели 500 милиона години и има уста, но не и анус. Тогава учените разкриват, че малката вкаменелост е вероятно дори да е била най-ранният известен прародител на хората.
Древното животно се нарича saccorhytus coronarius и е условно поставено в група, наречена дейтеростоми, която включва гръбначните. Според ново проучване обаче животното всъщност трябва да бъде причислено към съвсем друга група.
След извършен от изследователи в Китай и Обединеното кралство подробен рентгенов анализ на съществото, е установено, че то принадлежи към група, наречена екдизозои. В нея са все предшественици на паяците и насекомите.
Сред причините за объркването на учените е фактът, че животното saccorhytus coronarius няма анус, а пък повечето от екдизозоите имат. Оттам следва и въпросът - защо този няма?
Единият от вариантите е, че съществото е най-ранният предшественик от групата, който не е имал анус и е еволюирал по-късно. "Може би не се е нуждаел от такъв", са думите на изследователите. А обяснението за това звучи логично - той може просто да е използвал един отвор за всичко.
Загадката около saccorhytus coronarius обаче не приключва тук. Преди се е смятало, че дупките, които заобикалят устата му, са един вид пори за хрилете - примитивна характеристика на дейтеростомите.
При по-подробно изследване на учените, при което са използвани мощни рентгенови лъчи, за да бъде изследвано отблизо едномилиметровото същество, те разбират, че порите за хриле всъщност са основата на бодли, които са се отчупили.
Това откритие потвърждава теорията, че saccorhytus coronarius най-вероятно е обитавал океаните.
"Все още можем да научим толкова много за околната среда. Колкото повече изучавам палеонтологията, толкова повече осъзнавам колко много не знаем", споделя Емили Карлайл, една от изследователките, пред BBC.