На всеки се е случвало - докато се презареждаме хартията в принтера, подреждаме документи на бюрото или разгръщаме страниците на тетрадката, незнайно как някой от листовете да успее да се вреже в пръста ни до кръв.

Раните, зарастването им и каква е причината да ни сърбят

Защо зарастващите рани сърбят

И как да си помогнем

И всеки знае, че порязването на хартия е особено болезнено. Навярно затова учени от Техническия университет на Дания решават да идентифицират най-големите "виновници" за тези инциденти с изследване.

Опитите им показват, че най-често се порязваме на хартия с дебелина 65 микрона. Такава обикновено е безконечната принтерна хартия, хартията на вестниците и на някои списания.

Снимка 682164

Източник: iStock

Учените поясняват, че по-тънките хартии от рода на ефирните тишу за декорации са прекалено меки, за да ни порежат. По-дебелите пък нямат толкова остри ръбове и представляват по-малка опасност за пръстите ни.

"Въпреки че тишу хартията, книгите и снимките като цяло са безопасни, не можем да изключим някои рискове от използването на офис хартия или списания. В бъдеще производителите на хартия, печатниците и издателските компании биха могли да вземат предвид това при създаването на продуктите си", коментират учените от Техническия университет на Дания.

Снимка 682166

Източник: iStock

До тогава на нас остава задачата да сме внимателни при използването на хартия с дебелина 65 микрона и винаги да имаме лейкопласт под ръка, пишат Science Alert