Винаги е болезнено да се порежем, но един вид порязвания изглежда се открояват най-много като непропорционално болезнени спрямо нараняването, което сме получили. Говорим, разбира се, за скромното, но нелепо неприятно порязване на хартия. Една от причините тези рани да болят толкова адски много е, че обикновено се появяват на части от тялото, които са много чувствителни, като пръстите или дори езика.
"Нервните мрежи на тези части на тялото могат да различават с изключителна яснота и специфичност усещанията за натиск, топлина, студ и нараняване. Нашите мозъци дори имат специализирани зони за получаване на сигнали, идващи от тези части с висока разделителна способност", споделя пред The Conversation Габриел Нийл, който е клиничен доцент по семейна медицина в Тексаски университет A&M.
Той допълва, че изключителните сензорни способности, които правят нашите пръсти, устни и език толкова добри в това, което обикновено правят, са причина и да усещаме нараняванията още по-болезнени.
Източник: iStock
Друга причина се дължи на формата на самата хартия. Въпреки че с невъоръжено око ръбът на лист хартия може да изглежда като хубав чист прав ръб, погледнат малко по-близо, той прилича повече на острие на трион, отколкото на нож на готвач, което води до повече хаотично разкъсване.
"Дълбочината на раната е перфектна за разкриване и възбуждане на нервните влакна на кожата, без да ги уврежда, както едно по-дълбоко, по-разрушително нараняване може сериозно да увреди нервните влакна, нарушавайки способността им да предават болка", добавя Нийл. "С разрез на хартия нервните влакна се възбуждат и те са напълно работещи."
Източник: iStock
Появяването в някои от нашите любими и най-използвани области също означава, че е по-вероятно да отворим отново раните през целия ден, докато извършваме други задачи с ръцете си.