Всяка уважаваща себе си домакиня има в дома си подобаваща аптечка, с която да може да се справи бързо и ефективно с най-честите състояния и заболявания. Разбира се, в някои случаи се налага и медицинска помощ, а в други можем да минем дори без лекарствата - само с натурални продукти, които веднага ще ни накарат да се почувстваме по-добре. И, оказва се, някои от тях можем да намерим и във всяка кухня.

Какво ще се случи, ако приемем лекарство с изтекъл срок на годност

Какво ще се случи, ако приемем лекарство с изтекъл срок на годност

Зависи от лекарството, формата и времето

Сол

Слагаме я във всяко ястие, но тя може да ни е от полза не само с вкуса си, но и с други свои свойства. Според учени от University of Edinburgh, морската сол може да бъде много ефективна срещу някои симптоми на настинки и вирусни инфекции. 

Например ако си правим гаргара с разтвор от морска сол и вода, това може да намали продължителността на боледуването с два дни, без да е необходим приемът на други лекарства. Ефектът се дължи на факта, че се засилва антивирусната защита на клетките, която по принцип се задейства при разболяване.

Снимка 584362

Източник: iStock

Бира

Любимата ни нискоалкохолна напитка за лятото (а и не само) има и едно друго предназначение, за което може би не сме предполагали досега. Оказва се, че тя доста успешно може да облекчи различни изгаряния, твърдят от британския Червен кръст.

Важно уточнение е, че трябва да бъде студена, а обяснението е, че все пак в по-големия си процент тя е вода. И точно като нея, когато я приложим върху изгорен участък от кожата, свива кръвоносните съдове и намалява болезнените усещания. 

Прясно мляко

И то, точно както бирата, може да се използва при изгаряния или наранявания на кожата. Според учени от University College London, дори може да помогне за по-бързото зарастване на раните. Този ефект се дължи на протеина казеин, който се съдържа в млякото и известен със своите антибактериални свойства. 

Именно тези две напитки се препоръчват като алтернатива при липса на студена вода под ръка, ако сме се изгорили. Според учените, ледът не е добър вариант, защото може да причини допълнително увреждане на кожата и оттам да увеличи риска от инфекции.

Снимка 539463

Източник: iStock

Мед

Още един продукт, който се намира в почти всяка кухня, но толкова успешно може да се използва и като част от домашната аптечка. Медът също е подходящ за прилагане върху различни рани по кожата, защото има антибактериални и протиововъзпалителни свойства. Освен това подпомага регенерацията на тъканите и по-бързото им зарастване.

Това е доказано от учени от  University of Manchester, които поясняват и че медът образува лепкав защитен слой между наранената кожа и външната среда и по този начин я предпазва от замърсяване. Важно е обаче да е истински, а не просто глюкозен сироп, за да може да си свърши работата, пояснява Daily Mail.

Сода за хляб

С нея също можем да си правим гаргара, ако усетим раздразнение на гърлото, защото има антибактериален ефект. А освен това от института Джон Хопкинс съветват да я използваме за намаляване на болката и сърбежа след ужилване от пчела.

Сода за хляб в прането - как и за какво да я използваме

Сода за хляб в прането - как и за какво да я използваме

Отново верен помощник

За целта е необходимо просто да забъркаме гъста паста от сода и малко вода, да нанесем на мястото на ужилването и да оставим да подейства 15-20 минути. Смята се, че алкалната сода може да неутрализира киселинните токсини в пчелното ужилване, което причинява болка. Ако пък ни е ужилила оса, трябва да приложим киселинен разтвор като оцет.