Все по-често се говори за начините за превенция на деменцията. Тя все още е в графата на заболяванията, за които няма открито ефективно лечение и по тази причина е важно да знаем как да не стигнем до поставянето на диагнозата. И не, не бива да се успокояваме, че тя идва в по-напреднала възраст, защото начинът на живот, който водим и днес, е най-голямата предпоставка.
Учени от Университета в Южна Калифорния и Университета в Аризона извършват анализ на данните за повече от 50 000 хора на възраст 60 и повече години. На базата на него установяват, че тези, които имат по-застоял начин на живот имат и по-висок риск от развитие на дегенеративното заболяване.
Възрастните, които прекарват 10 и повече часа на денонощие пред телевизора или например шофирайки, имат 8% по-голям шанс да бъдат диагностицирани с деменция. Ако часовете в седнало положение са 12, рискът се увеличава в цели 63%, а при 15 и повече - цели три пъти.
Източник: iStock
Това показва, че до 10 часа в седнало положение са приемливи, но след преминаването им вредата за мозъчната дейност нараства значително.
Физическата активност се следи чрез 24-часов мониторинг посредством специална гривна. Това води учените и до друго интересно откритие. Досега се смяташе, че е важно да прекъсваме периодите на седене със ставане и леко раздвижване на всеки 30 минути. А те установяват, че няма значение как през денонощието е разпределено седенето - ако е повече от 10 часа, значи е вредно, предава Daily Mail.
Резултатите от този анализ подкрепят тези от друго изследване, според което редовните тренировки помагат за изчистването на натрупаните плаки в мозъка, които са основната предпоставка за развитие на деменция и болест на Алцхаймер. Това става благодарение на хормона ирисин, който се отделя сред физическа активност. Затова е ясно - по-малко седене и повече движение за здрав и млад мозък на всяка възраст.