Безспорно, раковите заболявания са едни от най-страшните и смъртоносни в света. Но е факт и че има твърде много неправилна информация и заблуди, свързани с тази болест. А още по-притеснителното е, че все още има твърде много хора, които им вярват.
Много са нещата, за които е прието, че могат да причинят рак, но и за които няма научни доказателства, че това е истина. А някои от тези схващания съществуват толкова дълго, че човек дори не ги поставя под въпрос, а сляпо им се доверява.
Рентгенови лъчи
Малко вероятно е правенето на единична рентгенова снимка да бъде вредно или фатално. Риск съществува, ако човек често прибягва до направата на подобни снимки.
Източник: iStock
Операция на тумор
Някои хора вярват, че разрязването на раков тумор, води до неговото разпространение. Според научните изследвания в областта, шансът операцията да причини разпространение на рака в други части на тялото е изключително малък.
Удар в гърдите
Нараняването на гърдите може да причини синини или подуване, понякога дори и бучка, известна като мастна некроза. Но не причинява раk. За да се случи това заболяване, трябва да се случи генетична мутация във ДНК структурата.
Носенето на сутиени
Съществуват и някои заблуди по отношение на сутиена. Но, всъщност, няма връзка между твърдите сутиени, банелите и рака на гърдата.
Източник: iStock
Антиперспиранти
Дезодорантите не причиняват заболявания, както се опасяват мнозина.
Използване на микровълнова фурна
Тези тип фурни затоплят храната с помощта на радиочестотна радиация. Но това се случва в самата фурна и със сигурност не прави храната радиоактивна.
Пиене на студена вода след хранене
Разпространен мит е, че пиенето на студена вода втвърдява мазнините, които след това се натрупват в червата и причиняват рак. Това е нелогично и невярно.
Източник: iStock
Пластмасови бутилки за вода
Преди няколко години имаше известни опасения относно пластмасовите бутилки за съхранение на вода, тъй като се смяташе, че съдържат предполагаемия канцероген диетилхексил адипат (DEHA). Според последните проучвания обаче, оказва се, че DEHA не може да бъде опасен за хората. Въпреки че все още има опасения относно нивата на бисфенол А (BPA) в пластмасата, изследванията досега са неубедителни.
Мобилни телефони
Радиочестотното (RF) излъчване, което клетъчните телефони излъчват, не е в състояние да увреди човешката ДНК и да причини генетични мутации, т.е. рак.
Електропроводи
Магнитната енергия, излъчвана от електропроводите е нискочестотна форма на радиация, която обаче не уврежда гените, пише StarsInsider.
Източник: iStock
Включване на климатика в колата
Съществува странен слух, че климатикът би могъл да може да разпространи бензол - най-простият ароматен въглеводород, който е канцероген. Това обаче не е така.