Онкологичните заболявания от години са сред водещите причини за смъртност в световен мащаб. Основното, което се знае за тях, е, че най-важни са превенцията и ранното диагностициране.
С годините лечението на различни ракови заболявания се променя и развива, а учените не спират да търсят отговори на редица въпроси - като например как раковите клетки се размножават в организма и успяват да подтиснат имунната система.
Ново изследване на учени от National Cancer Institute във Великобритания ни дават подробни разяснения за механизма на действие на раковите клетки. Според тях, те се разрастват като образуват "малки пипала", с които изсмукват силата на имунните клетки.
Cancer cells use ‘tiny tentacles’ to suppress the immune system https://t.co/IL6wOKD7hQ pic.twitter.com/HaHbfNx809
— NanoApps Medical Inc (@Nanoappsm) November 20, 2021
Изследването, публикувано в списание Nature Nanotechnology, установя, че раковите клетки "обезоръжават" своите потенциални нападатели - клетките на имунната система, като изсмукват митохондриите, благодарение на които те функционират.
Чрез този механизъм раковите образувания метастазират и се превръщат в заплаха за живота. Тогава имунната система е силно подтисната и не може да спре този процес.
До този извод се стига след експеримент в лабораторни условия, при който се използват клетки от рак на гърдата и имунни Т клетки. Под микроскоп се установява, че двата вида клетки са физически свързани чрез малки пипала с ширина между 100 и 1000 нанометра, което е в пъти по-малко от един косъм.
New content online: Intercellular nanotubes mediate mitochondrial trafficking between cancer and immune cells https://t.co/SY1fCxpx16 pic.twitter.com/rxK2taJ0mi
— Nature Nano (@NatureNano) November 18, 2021
При оцветяване на митохондриите, които осигуряват енергия за клетките, с флуоресцентно багрило се вижда, че те се изтеглят от имунните клетки към раковите през нанотръбите. "Това е напълно нов механизъм, чрез който раковите клетки избягват имунната система и ни дава нова цел, към която да се стремим", коментират учените, цитирани от Independent.
Те правят експеримент с инжектиране на инхибитор на образуването на нанотръби в миши модели, използвани за изследване на рак на гърдата и на белия дроб. Така установяват значително намаляване на туморния растеж, което е повече от обнадеждаващо. Тепърва обаче предстоят опити върху животни и евентуално прилагане на този тип терапия и при хора с различни онкологични заболяване с цел забавяне на тяхното развитие.