Войната за седалката на тоалетната чиния между мъжете, които все я вдигат и жените, които все я свалят, е също толкова спорна, колкото въпроса дали трябва да затваряме капака, преди да пуснем водата. Именно това се смята за ефективен начин да спрем разпространението на бактерии из цялата баня. Но дали е точно така?

Мръсната тайна на тоалетната хартия

Мръсната тайна на тоалетната хартия

Защо използването ѝ е по-нехигиенично, отколкото си мислим

Още през 50-те години на миналия век се доказва, че пускането на водата в тоалетна води до истинска експлозия на всичко, което се съдържа в нея. И голяма част е невидима с просто око, защото пръските са с много малки размери и образуват невидима аерозолна мъгла.

Чрез лазер се доказва, че тези пръски в рамките на осем секунди се изстрелват на метри над тоалетната, а въздухът ги пренася до всички повърхности и до лигавиците на хората, което води до риск от заразяване с ешерихия коли, норовируси и дори ковид.

Снимка 652134

Източник: iStock

Но сега учени от Университета в Аризона правят интересен експеримент, с който доказват, че всъщност няма голямо значение дали капакът на тоалетната е затворен или отворен, когато пускаме водата. За целта те взимат проби от две обществени тоалетни за наличие на ешерихия коли. В едната пускат водата при затворен капак, а в другата - когато е отворен.

След аналзииране на пробите в лаборатория се оказва, че няма особена разлика в нивото им на замърсяване. Пробите, взети около тоалетната, са били еднакво замърсени с бактериофага MS2, независимо от положението на капака. Все пак се откриват доказателства, че затварянето на капака вероятно променя траекторията на пръските - надолу към пода, а не направо във въздуха.

Снимка 652135

Източник: iStock

Като цяло най-замърсената зона е самата тоалетна седалка, както отгоре, така и отдолу. След това е подът около чинията и стените от двете страни. Самият капак на тоалетната обаче остава неочаквано чист. "Изненадващо, замърсяването с MS2 на дъното или горната част на капака на тоалетната е постоянно ниско, независимо от позицията на му преди пускането на водата", твърдят учените.

Защо мъжете прекарват толкова време в тоалетната

Защо мъжете прекарват толкова време в тоалетната

Обяснението е просто

И ако тези изводи са ни притеснили още повече за това как да поддържаме чистотата на тоалетната, то учените ни дават и едно просто решение. По техните думи, почистване на чинията с четка води до още по-голямо разпространение на бактериите извън нея. Затова е важно да използваме дезинфекциращ продукт както в самата вода на тоалетната, така и за почистване на всички повърхности около нея, цитират ги от Daily Mail.