След като миналата година провеждат едно сравнително малко проучване, учени в Япония стигат до леко притеснително заключение: хората, които ползват тоалетна хартия след нужда, имат почти 10 пъти повече микроби по ръцете си, в сравнение с хората, които ползват биде.

Какво са използвали хората преди изобретяването на тоалетната хартия

Какво са използвали хората преди изобретяването на тоалетната хартия

Повече неща, отколкото може да предппложим

И въпреки че бидето вече се смята за отживелица, здравните експерти продължават да изтъкват предимствата му.

Тоалетната хартия може да бъде осезаемо груба към кожата. Бидето, от друга страна, освен че е по-хигиенично, е и по-щадящо, особено за хората, които страдат от синдром на раздразнените черва и посещават тоалетната често. Лекарите го препоръчват също и на хора с хемороиди, анални фисури, както и на жени, които се възстановяват след раждане.

Дори и да не сме сред онези, които имат гореспоменатите проблеми, бидето си остава по-добрата алтернатива на тоалетната хартия. Използването му е хем по-екологично, хем ни спестява пари, защото изхвърляме по-малко отпадъци и не харчим пари за хартиени ролки.

Снимка 638291

Източник: iStock

И да, вярно е, че бидето изразходва вода, но дори и тогава пак е по-екосъобразният вариант. Изчислено е, че за производството на само една ролка тоалетна хартия са необходими около 1.5 килограма хартия и повече от 22 литра вода.

Освен това навикът да използваме биде не се създава чак толкова трудно, дори и да ни коства известен дискомфорт в началото. А и не е нужно да правим ремонт на цялата баня, за да си го монтираме. Достатъчно е да се сдобием с приставка, която да прикрепим към тоалетната чиния.

Снимка 638292

Източник: iStock

И дори и след всичко казано дотук, ако все пак настояваме да използваме тоалетна хартия, нека то поне тя да бъде възможно най-деликатната, за да не си причиняваме кожни раздразнения или други по-сериозни проблеми. Въпреки че еднослойните ролки са по-екологични и по-лесно разтворими във вода, те често са по-неефективни и груби към кожата. По-добре е да избираме между видовете двуслойна или трислойна тоалетна хартия.

Роб Грийнфийлд - екоактивистът, който създаде тоалетна хартия от растение

Човекът, който създаде тоалетна хартия от растение

Когато има желание, има и начин

А колкото до все по-разпространените мокри кърпички, които изрично е посочено, че могат да бъдат пускани в канализацията, тях също можем да използваме, ако кожата ни е чувствителна, имаме хемороиди или се подготвяме за колоноскопия. И все пак, добре е да прибягваме до тях само в определени ситуации, защото освен че също са отпадък, може и да се окаже, че всъщност точно те са запушили тоалетната, пише Washington Post.